Sedem nápadov, ako zariadiť modernú detskú izbu

Zariadiť modernú detskú izbu môže byť náročné a drahé, najmä preto, že deti veľmi rýchlo rastú a neustále sa menia ich potreby. Okrem toho sa premieňa aj ich vkus – raz majú fázu fialovej farby, potom milujú jednorožce a nakoniec by chceli všetko olivovo-zelené. Ako zariadiť izbu, aby bola podľa ich prianí a zároveň moderná?

 

 

1. Základný prvok izby – posteľ

Posteľ by mala byť pohodlná, ale v detskej izbe môže zároveň pôsobiť ako objekt podporujúci ich fantáziu a hravé chvíle. Ideálne sú v tomto domčekové postele, ktoré sa v mysli dieťaťa premieňajú na hrady, zámky, nedobytné pevnosti, ale niekedy aj na lode alebo vesmírne rakety. Môžete cez nich prehodiť ľahký záves, deti získajú aj viac súkromia a miesto na schovávanie, čo môžete využiť najmä v prípade, že detskú izbu zdieľa viac súrodencov. Domčeková posteľ je vhodná aj podľa pedagogiky Montessori.

 

2. Dajte zbohom neporiadku

Jednoduché, čisté línie sú presne to, čo potrebuje moderná detská izba. Aby bol priestor funkčný, prvým krokom je upratanie neporiadku. Vyraďte hračky, knihy a spoločenské hry, ktoré už nepoužívajú. Vytvorte v izbe veľa úložných priestorov, do ktorých sa dajú veci iba rýchlo nahádzať a schovať, aby bolo upratovanie čo najjednoduchšie a veľmi rýchle. Pomôžu vám praktické šuflíky pod posteľ. Vďaka kolieskam ich iba vytiahnete a zastrčíte naspäť za pár sekúnd.

 

3. Neutrálne farby

Krása neutrálnych farieb v detskej izbe spočíva v tom, že každý rok môžete zmeniť farbu doplnkov a tak ju oživiť podľa aktuálnej nálady dieťaťa. Neutrálne odtiene ako biela, sivá a béžová sú určené na steny, lustre a lampy, veľké kusy nábytku ako sú stoly, postele a stoličky. Monochromatická izba by mohla pôsobiť príliš „dospelo“, preto ju dopĺňame o vzory na vankúšoch, obrázkoch na stenách alebo perinách a prikrývkach.

 

4. Priestor na hranie

Moderné detské izby majú okrem postele a úložného priestoru aj ďalšie dve funkcie – učenie sa a hranie. Naplno využite ich potenciál a miesto na hranie vymedzte pomocou farebného koberca alebo penovej podložky. Trendom sú veľké domčeky pre bábiky, loď na hranie, preliezačky alebo hojdačky visiace zo stropu a predovšetkým stany. Práve vigvamy sú miestom, kde sa deti rady schovávajú, čítajú si, zariaďujú si svoj malý domček a občas v nich prespia. Dôležité je vyberať látku, ktorá sa hodí do farebného konceptu celej izby, teda pastelové a neutrálne prírodné odtiene.

Vigvam v detskej izbe

 

5. Miesto pre domáceho miláčika

Ak ste sa už rozhodli splniť sen svojim deťom a kúpiť alebo adoptovať im psíka, vytvorte preňho miesto aj v ich izbe. V ideálnom prípade by mali mať poruke pohodlný pelech a špeciálne granule pre malé plemená. U dieťaťa takto pestujeme pocit zodpovednosti za inú živú bytosť a podporujeme ich empatiu. Zvieratko zase pôsobí ako spoločník a hravá spoločnosť.

 

6. Inšpirujte sa samotným dieťaťom

Keď máme nadizajnovať izbu pre deti, môže sa to zdať ako veľmi ťažká úloha. Pritom sú inšpiráciou samotné deti, ich záľuby, obľúbené prvky a v neskoršom veku aj to, čo ich najviac baví v škole. Celý dom máme zvyčajne zariadený v jednotnom štýle, ale detská izba by mala odrážať osobnosť dieťaťa a nie rodiča.

 

7. Svetlá a svetielka

Ako sme už spomenuli, detská izba má okrem spánku ešte mnoho ďalších funkcií. Preto by v nej okrem hlavného zdroja svetla mali byť aj stolné lampy potrebné na učenie sa čítanie. Dbajte aj na to, aby boli v izbe svetielka, ktoré pomôžu pri zaspávaní, ak sa deti boja tmy. Moderné sú LED pásiky, ktoré fungujú ako podsvietenie stropu alebo nábytku a často je na nich možné meniť farby. Okrem svetla tak pôsobia aj na celkovú atmosféru izby.

obrázky: freepik.com