Deti v predškolskom veku prekonávajú veľa výrazných zmien vo svojom živote. Okrem veľmi významného fyzického vývinu nadobúdajú škôlkári aj sociálne kompetencie – začínajú navštevovať škôlku a vnímať viac vzťahy medzi ľuďmi.
Okrem hier ktoré rozvíjajú ich motoriku potrebujú predškoláci aj podnety na rozvoj svojho myslenia a vnímania. Rôzne hry by mali precvičovať ich zmysly, ale nesmieme zabúdať na to, že ide o maličké deti, ktoré by sa mali v prvom rade väčšinu dňa hrať voľným spôsobom.
Nie každá hra teda musí byť didaktická. Obzvlášť obľúbené pre malé deti v tomto veku sú hry na dospelých, teda na mamu, otca alebo na rôzne druhy povolaní – predavačku, kuchára alebo učiteľku. Pri kúpe hračky sa snažíme vybrať tak, aby sa dieťa potešilo.
V predškolskom veku však dieťa nemá jasne vyhranené záujmy a malo by sa stretávať s veľkým množstvom podnetov, ktorému pomôžu spoznávať okolitý svet a rozvíjať sa. Preto máme pre vás niekoľko originálnych tipov na viac aj menej zložité darčeky.
1. Puzzle
Táto hra je medzi deťmi veľmi obľúbená a niekedy láska k nej pretrváva až do dospelosti. Precvičuje jemnú motoriku, koordináciu ruky a oka, myslenie, logiku a vnímanie. Pokiaľ vaše dieťa prirodzene nevyhľadáva hru s puzzle môžete ju ozvláštniť pomocou puzzle s vlastnou potlačou. Či už pôjde o rozprávkových hrdinov, ktorých ste inde na puzzle nenašli, alebo o vašu vlastnú fotografiu, na ktorej je celá rodina, nemôžete šliapnuť vedľa.
2. Nažehľovačky
Možno si ešte z vlastného detstva pamätáte ako vaša mama opravovala ošúchané kolená alebo lakte na teplákových súpravách. Nažehľovačky na textil pre deti nie sú retro, práve naopak. Stáva sa z nich veľmi módny doplnok, ktorým dokážete ozvláštniť aj jednoduché tričko, bundu, ruksak, šiltovku alebo akýkoľvek iný kus oblečenia.
3. Lopta na skákanie
Aj vás vaše dieťa niekedy prekvapí kotrmelcami a pádmi, ktoré by ste od neho nikdy nečakali? Celková koordinácia tela je v predškolskom veku ešte pomerne slabá a je potrebné na nej pracovať.
Skvelým darčekom je preto čokoľvek čo testuje ich schopnosť udržať balans. Napríklad skákajúca lopta, na ktorú sa posadia a držia jej uško. Riskujete pár modrín, ale je vedecky dokázané, že deti, ktoré sa takto zabávali, neskôr v živote utrpeli menej zranení v skupinových športoch.
4. Nezabudnuteľné miesto na spanie
Najmä v prípade, že sa dieťa delí o izbu so svojím súrodencom, potrebuje mať aj súkromný priestor, ktorý patrí iba jemu a cíti sa v ňom bezpečne. Možno vás zaujme detská domčeková posteľ, ktorá spĺňa všetky tieto kritériá. Okrem originálneho dizajnu ponúka aj možnosť jednoduchého postavenia bunkru, kvalitný drevený materiál a zdravotnú bezpečnosť. Podporte detskú fantáziu aj takýmto nekonvenčným spôsobom.
5. Kinetický piesok
Takýto piesok môže mať rôzne vlastnosti. Nespráva sa ako klasická sypká hmota, dokonca môže magnetizovať alebo meniť farby podľa teploty. U dieťaťa rozvíja vnímanie fyzikálnych zákonov aj keď ich samozrejme ešte nevie definovať. Podobne poslúži aj inteligentná plastelína.
6. Knihy zamerané na rozvoj osobnosti
Knihy by mali byť pre deti v prvom rade pútavé aj vďaka svojím ilustráciám aj vďaka príbehu. V súčasnosti je však trendom rozvíjať prostredníctvom kníh konkrétnu vlastnosti dieťaťa. Často ide o empatiu voči starším, chorým alebo menej šťastným ľuďom. Zaujímavé sú aj knihy venované klimatickej zmene, dôležitej úlohe drobných zvierat v našom svete (včely, dážďovky) alebo rôznym vedeckým teóriám podaným v detskom jazyku.
7. Kostýmy
V tomto veku naplno pracuje detská fantázia. Preto by sme ju mohli podporiť niekoľkými jednoduchými rekvizitami alebo oblečením, ktoré dieťaťu umožnia prevteliť sa do celkom iného človeka a zažiť dobrodružstvo.
obrázky: freepik.com