Aktualizované: 26.1.2024
Chystanie sa na príchod bábätka zahŕňa aj zmenu zariadenia v spálni alebo jeho vlastnej izbičky. Snažíme sa vytvoriť krásne a radostné prostredie, v ktorom bude dieťatko vyrastať a spoznávať svet. My sme pre vás pripravili aktuálneho sprievodcu pre rok 2024 pre výber najlepšej detskej postieľky podľa rôznych kritérií.
Každý rodič si pre svoje dieťatko praje čo najväčšie pohodlie a bezpečnosť. Keď vezmeme do úvahy všetky tieto požiadavky a zároveň fakt, že dieťatko do veku šiestich rokov pomerne veľkú časť dňa prespí, je jasné, že detská postieľka je najdôležitejším kusom nábytku pre jeho život.
Obyčajná posteľ nestačí
Detské postieľky sú špeciálne navrhované pre malé deti. Súvisí s tým aj hrúbka a materiál matraca, bezpečnostné prvky a jej výška (ktorá je v ideálnom prípade nastaviteľná). Dieťa používa detskú postieľku približne dva roky. Existujú však aj druhy postieľok, ktoré s deťmi „rastú“ a je možné odobrať z nich mriežky, znížiť ich výšku a rozšíriť celý rám. Každopádne, čas na väčšiu posteľ alebo úpravu detskej postieľky nastáva vtedy, keď dieťa pôsobí v postieľke priveľké a keď z nej bez veľkej námahy dokáže vyliezť von.
Postieľku je vhodné zakúpiť ešte pred pôrodom a to aj v prípade, že plánujete s dieťatkom spať v jednej posteli. Každé bábätko je jedinečné a jeho povahu lepšie spoznáme až po narodení. Preto je potrebné pripraviť sa aj na situáciu, že mu bude vyhovovať viac voľného priestoru.
Bezpečnosť je prvoradá
Vo Fínsku existuje tradícia, že tehotné mamičky od štátu dostanú škatuľa plnú plienok, cumlíkov, fľašiek, prebaľovacích podložiek či krémov. Po vybratí obsahu, ktorý je štartovacím balíčkom pre novorodenca, môže samotná škatuľa slúžiť ako postieľka pre dieťa. Hoci je toto riešenie zaujímavé a kreatívne, výberu vhodnej postieľky by sme mali rozhodne venovať viac energie. Nejde predsa iba o miesto, v ktorom sa dá vyspať a dieťa sa z neho neskotúľa na zem.
Na čo sa zamerať pri kúpe postieľky
Vzdialenosť mriežok na postieľke
Vzdialenosť mriežok by mala byť maximálne 5-8 cm, pretože práve takáto šírka zabráni dieťatku, aby z postieľky vykĺzlo a zároveň, aby sa v nej nezaseklo. Hľadáme totiž presne takú vzdialenosť, cez ktorú môže pohodlne prestrčiť ruku a ľahko ju dať dovnútra, ale zároveň sa mu v žiadnom prípade nepodarí prestrčiť cez mriežky hlavičku.
Niektoré postieľky majú dekoratívne oblúky alebo dekoratívne výrezy v čele postieľky alebo pri nohách, je však vhodné sa im vyhnúť. Estetický otvor v tvare srdiečka sa môže stať miestom, kde dieťa prestrčí ruku alebo prst a nebude ho vedieť vytiahnuť von. V prvých rokoch života je jednoduchý dizajn tou najlepšou voľbou.
Vhodný matrac
Bábätká sú ľahučké, preto je v poriadku, ak matrac patrí medzi mäkšie druhy. Mal by byť hypoalergénny a nemal by obsahovať materiály, ktoré sa ťažko čistia od prachu. Rovnako dôležité je to, aby matrac presne zapadol do postieľky. Dospelý človek si poradí aj s matracom, ktorý je trochu menší ako rám postele, ale maličké bábätko si v medzere medzi rámom postieľky a matracom môže zaseknúť nohu či ruku a zraniť sa.
Minimalistický prístup
Ten je v postieľke samozrejmosťou. Ozdobné volániky okolo postieľky sú lapačmi prachu rovnako ako plyšové hračky a mnohé vankúšiky. Pri výbere si zvoľte také plachty, ktoré sa ľahko zvliekajú a je možné ich prať v práčke. Nezabudnite na nepremokavú vrstvu, ktorá by nemala vydávať rušivé zvuky, kvôli ktorým by sa dieťatko budilo.
Masívne drevo
Najpoužívanejším materiálom na výrobu postieľky je drevo a je vhodné vybrať masív. Rôzne lepidlá totiž môžu dráždiť dýchacie cesty dieťatka a spôsobovať mu ťažkosti.
Pokiaľ je postieľka nalakovaná alebo nafarbená, farby a laky musia byť baby-friendly, lebo sa môže stať, že detičky budú postieľku olizovať alebo hrýzť. Kvôli tomu je nutné, aby boli akékoľvek nátery zdravotne nezávadné a neobsahovali škodlivé formaldehydy. Na ošetrenie dreva sú vhodné prírodné oleje, napríklad slnečnicový, sójový, ľanový alebo olej z bodliaka.
Posúvanie dna postieľky
Posúvanie dna by malo byť vo väčšine produktov samozrejmosťou. Keď dieťatko nelezie ani sa veľmi neprevracia, môže byť postieľka vysoko. Ako rastie, mala by byť čoraz nižšie, aby nevedelo preliezť jej mriežky a aby si neublížilo pádom z výšky.
Moskytiéra
Postieľky s baldachýnom pôsobia ako z rozprávky o princeznách a princoch, ale efekt je skôr estetický a poteší skôr dospelých. Pre deti môže byť prínosná iba jemná moskytiéra v letných mesiacoch. Zvyčajne je vyrobená z veľmi priedušnej látky, no aj tak je potrebné dbať na hygienu, aby nebola nositeľom prachu.
Kolotoč v postieľke
Ak chcete zavesiť bábätku nad postieľku kolotoč, musí byť umiestnený tak, aby naňho nedosiahlo.
Typy detských postieľok
Každý z nás preferuje iné vlastnosti – niekto si kvôli malému priestoru vyberie maličkú postieľku, iní zase myslia do budúcnosti a túžia po postieľke, do ktorej stačí investovať iba raz a používať ju môžu celé roky. Závisí to aj od počtu detí a od komfortu, ktorý vyžadujete.
1. Klasická postieľka
Má jednoduchý tvar, býva vyrobená z dreva a matrac má pomerne nízko. Nemá posuvné dno, vďaka čomu je pevnejšia a hodí sa rodičom, ktorí plánujú viac detí. Keď je dieťa samostatnejšie, je možné vybrať niekoľko tyčiek, aby mohlo z postieľky vstať samostatne. Jej nevýhodou je zložité prenášanie, keďže je pevne spojená a teda nerozoberateľná na menšie diely.
2. Postieľka, ktorá raste s dieťaťom
Obsahuje viacero dielov, ktoré sa dajú rôzne nakombinovať a hodí sa najmä rodinám s jedináčikom. Z malej postieľky je možné urobiť väčšiu a keď má dieťa približne štyri roky, bočný diel je možné úplne zmenšiť a skrátiť. Tak môže vstávať z postieľky samostatne a vo svojej vlastnej výške. Najväčšou výhodou je jej dlhotrvácnosť – investujete do postieľky, ktorú môžete používať približne 6 rokov.
3. Hniezda a kolísky
Zvyčajne sú na vysokých nožičkách, vo výške postele, preto je ich používanie veľmi pohodlné. Dieťatko môžete upokojiť jemným kolísaním a často majú mäkké steny, čo pôsobí veľmi útulne. Nevýhodou je fakt, že sa hodia iba pre novorodencov. Keď sa už dieťa samo pretočí, potrebuje väčší priestor. Oceníte ich najmä po náročnom pôrode, po ktorom potrebuje mamička viac času na zotavenie.
4. Cestovná postieľka
V takejto postieľke by nemalo dieťa spávať každú noc, ale je na nezaplatenie ak sa vyberiete na víkend k starým rodičom alebo na výlet. Zvyčajne je matrac položený takmer priamo na zemi a pomocou niekoľkých tyčiek sa dá za pár sekúnd rozložiť ohrádka.
5. Minipostieľka na kolieskach
Má vlastnosti klasickej postieľky a hodí sa do maličkých spální. Výhodou sú kolieska na nožičkách, pomocou ktorých ju preveziete tam, kde ju práve potrebujete.
obrázky: freepik.com