Po pôrode si bábätko inštinktívne privinieme k sebe, ale keď ho máme vziať do náručia o pár hodín neskôr, mnoho z nás zaváha. Drobné telíčko pôsobí krehko a je pravda, že nesprávnym držaním mu môžeme nechtiac ublížiť.
Držanie bábätka
Niekoľko rovín držania bábätka: biologická opora (hlavičky, chrbtice a zadočku), sociálna opora, psychologická opora.
Správne držanie bábätka má niekoľko rovín. V prvom rade je dôležité poskytovať oporu hlavičke, chrbtici a zadočku. Zároveň musíme zabezpečiť, aby končatiny neboli neprirodzene vykrútené alebo netŕpli.
Okrem toho si dávame pozor aj na tlak na bruško a rozsah pohybu, ktorý bábätku umožňujeme urobiť. Táto rovina je teda biologická – snažíme sa bábätko nezraniť, nezakrivovať jeho chrbticu a prenášať ho z miesta na miesto bezbolestne.
Druhá rovina je sociálna. Dieťa potrebuje v niektorých situáciách cítiť tlkot srdca človeka, ktorý sa oňho stará, počas kojenia potrebuje hlavne pohodlný prístup k bradavke a inokedy zase potrebuje dobrý výhľad na spoznávanie svojho okolia.
Napokon ide aj o psychologickú rovinu, teda o to, aby sa dieťa necítilo ohrozené a nezažívalo pri zdvíhaní, ukladaní alebo držaní v náručí strach. Problémom sú najmä rôzne zaseknutia končatín, ktorými nemôže hýbať a príliš pevné alebo príliš slabé uviazanie dieťatka v perinke (pokiaľ ju používate).
Ako zdvihnúť bábätko z podložky
Začnime krok po kroku, najskôr sa pozrime na to, ako je potrebné dieťa zdvihnúť z podložky – teda z postele, postieľky, kočíka či sedačky.
1. krok
Nahnite trup nad bábätko. Prirodzene máme tendenciu brať predmety a priťahovať ich k sebe. Je však oveľa bezpečnejšie, ak sa nad bábätko nahnete a potom ho vezmete do rúk. Zmenšíte tak vzdialenosť, ktorú musíte dieťa dvíhať iba rukami smerom k svojmu telu.
2. krok
Priviniete si ho na nahnutý trup a až potom, keď mu tvoríte oporu tela aj hrudníkom, sa sami vystriete do vzpriamenej polohy. Dvíhať bábätko je ľahšie, ak leží na chrbátiku. Vaše telo by malo byť paralelne s jeho telom – teda ak je to možné, nepristupujte k nemu zboku.
3. krok
Pri dvíhaní bábätka, najmä ak ide o novorodenca, je kľúčové, aby ste mu tvorili oporu hlavičky a krku. Túto časť tela majú veľmi slabú a mohlo by dôjsť k vážnym zraneniam.
V ideálnom prípade ľavou rukou chytíte bábätko za jeho ľavé pliecko a jemne ho pootočíte doľava tak, aby ste si vytvorili priestor na zasunutie vašej pravej dlane pod jeho hlavičku a krk. Palec by ste mali mať na jednej strane tváre a ostatné prsty na druhej. Takto fixujete hlavičku a zároveň hrana vašej dlane tvorí oporu pre krk.
Dajte si záležať na tom, aby ste nedržali hlavičku príliš vysoko. Môžete roztiahnuť prsty od seba, aby malo bábätko dostatočnú oporu po celej ploche hlavičky. Nezabúdajte – všetko robte jemne a určite hlavičku nestláčajte.
4. krok
Bábätko stále leží na podložke a vy pomaly zasuňte ľavú ruku pod jeho zadoček. Prsty opäť doširoka roztiahnite a chyťte ho šikmo, akoby ste ho chceli objať. V tejto chvíli môžete bábätko dvihnúť k sebe a pridržať ho na svojej hrudi, ktorá mu poskytne extra oporu. Potom sa môžete vystrieť.
Takáto poloha je deťom príjemná ak potrebujeme, aby si odgrgli alebo ak plačú kvôli veľkému množstvu ľudí alebo podnetov. Je veľmi blízko pri vás a zároveň ho menej ruší okolie.
Ak dieťa posuniete vyššie a pozerá sa cez vaše plece, je to naopak, veľmi sociálna pozícia. Môžu sa mu prihovárať iní ľudia, trénuje dvíhanie hlavičky a môžete mu rozprávať, na čo sa pozerá.
Ukladanie bábätka
Pri ukladaní dieťatka postupujte úplne rovnako – najskôr sa zohnite celý telom a potom jemne uložte zadoček a nakoniec aj hlavičku.
Pokiaľ ste ľaváci, celý postup opakujte v opačnom garde. Dôležité je, aby bola pod hlavičkou vaša dominantná ruka, najmä keď ešte nemáte skúsenosti s manipuláciou s malými deťmi.
Pozícia na uspávanie, rozprávanie a pohojdávanie
Keď už dieťatko držíte v náručí, to najťažšie máte za sebou, blahoželáme! Teraz pevne držte jeho zadoček a pomaly ho otáčajte tak, aby ste hlavičku uložili do ohybu ľavej ruky.
Dieťatko teda bude ležať na vašej ľavej (nedominantnej) ruke s hlavičkou v ohybe a vaše predlaktie bude oporou pre chrbticu. Dlaň stále poskytuje oporu zadočku, ale pre pocit bezpečia prstami chyťte aj stehienko – samozrejme, iba ak bábätko nie je zavinuté v perinke alebo zavinovačke.
Po celý čas držte dieťa pri svojom tele a jemne, ale pevne, ho k sebe pritláčajte. Malo by cítiť oporu, ale nie tlak. Pravú ruku môžete použiť ako extra oporu pre chrbátik, zachytiť ňou nôžky väčších bábätiek, alebo ju nechať voľnú na hladenie a hranie sa.
V tejto polohe môžete dieťa zároveň kŕmiť z fľaše, alebo mu takto ponúknuť čaj či vodu. Všetko závisí od veku dieťaťa. Táto poloha je vhodná na komunikáciu jeden na jedného, ale aj na uspávanie. Keď dieťa viac otočíte k svojmu telu – takpovediac brucho na brucho – vytvoríte ideálnu pozíciu na kojenie.
Držanie v polohe dopredu
Do piatich rokov sa mozog vyvíja takou rýchlosťou, že takmer dvakrát zväčší svoj objem. Preto by si mala každá rodina dať záležať na dostatku podnetov pre bábätko. Preto si nacvičte aj držanie bábätka, pri ktorom sa pozerá dopredu.
V tom prípade je potrebné poskytovať jednou dlaňou oporu zadočku a druhou objímať dieťa a jemne si ho pritláčať na hrudník. Ruka, ktorá tvorí oporu zadočku smeruje spredu a palec s ukazovákom sú ovinuté okolo opačného stehienka (teda ak držíme zadoček pravou rukou, palec s ukazovákom fixujú jeho ľavé stehno).
V tejto polohe má dieťa skvelý výhľad na všetko čo sa deje. Zvýšenú pozornosť venujte hlavičke, aby dieťa nerobilo prudké pohyby. Môžete ju pridržiavať prstami druhej ruky – teda dlaň položte na hrudník bábätka a palcom a ukazovákom jemne fixujte bradu alebo líčka. Hlava musí byť opretá o vašu hruď.
obrázky: freepik