Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Toto robte po pôrode pre fyzické aj psychické zdravie

Orgazmický, hypnotický, traumatický, bolestivý i krásny. Pôrod má v poslednom čase toľko prívlastkov, že sa k nemu upíname celé mesiace a tvoríme mnoho kurzov, ako ho zvládnuť. Voňavé bábätko s najkrajšími malými prštekmi je skvelou odmenou za utrpenie. Zabúdame však na to, že v jeho potrebách sa strácajú potreby jeho maminy. Skôr, ako sa vrátite do kolotoča povinností, zopakujte si s nami, čo vám môže po pôrode pomôcť cítiť sa nielen vďačne, ale aj radostne.

 

1. Fyzické zmeny

Tri a pol kilové stvorenie sa muselo dostať z vášho tela von. Okrem povolenej pokožky na brušku to znamená aj omnoho hlbšie, vnútorné zmeny. Hoci mnoho mamičiek rieši skôr kozmetické nedokonalosti, veľkú námahu majú za sebou brušné svaly a panva. Po niekoľkých týždňoch hojenia rán by mala u každej mamky nasledovať terapia svalov panvového dna. Tieto kritické partie je potrebné posilniť kvôli celkovej kondícii organizmu, kvôli predchádzaniu inkontinencii a v konečnom dôsledku aj kvôli zlepšeniu sexuálneho života.

Druhou oblasťou, ktorá po pôrode znáša neprimeranú záťaž je vaša chrbtica. Už počas tehotenstva môže dôjsť k nepríjemným zakriveniam chrbtice v dôsledku ťažšieho brucha a zväčšených prsníkov. Okrem cvičenia si doprajte aj pravidelné masáže.

Napokon je tu to najnápadnejšie – kilá navyše. Spomíname ich ako posledné, lebo tesne po pôrode nie sú prioritou. Čaká vás zavinovanie maternice, odvodnenie organizmu a príprava na dojčenie. Pokiaľ sa budete stravovať zdravo a nedovolíte stresu, aby vás brzdil, väčšinu kíl navyše stratíte bez nejakej extra snahy.

 

2. Sociálne zmeny

Minimálne na pár týždňov vypadnete zo spoločenského života. Návrat môže byť trochu drastický a keď k vám začnú prichádzať priateľky na návštevy, určite sa bude chcieť cítiť čo najupravenejšie. Keď si teda budete priať od príbuzných a priateľov zavinovačky a hračky pre dieťa, prajte si niečo aj pre seba.

Či už to bude permanentné obočie, kvalitný prírodný krém alebo kozmetický kufrík na nechty. Na detailoch záleží a starostlivosť o seba sa pre vás môže stať príjemným rituálom, počas ktorého načerpáte energiu na starostlivosť o vaše dieťatko. To napokon ocení aj váš partner – získa čas pre seba a dieťa osamote a spokojnejšiu partnerku.

Energiu vám môže dodať aj štvornohý miláčik. Mnoho párov sa pred príchodom bábätka vzdá svojho psíka a posunie ho k rodičom. Psy pritom vedia podľa vône rozpoznať dospelého človeka a bábätko, ktoré pokladajú za mláďatko a správajú sa k nemu nežnejšie. Nie je teda dôvod psíka odsťahovať, no urobte niekoľko bezpečnostných zmien.

S psíkom trávte skôr pokojné chvíle, kedy ho budete hladkať, pri šantení totiž môže omylom ublížiť. Keďže sa môže stať, že niekedy bábätko oblizne, urobte potrebné zmeny v jeho stravovaní. Napríklad, granule Dog’s Chef sú inšpirované hlavnými jedlami a neobsahujú alergény a chemické konzervanty.

 

3. Psychické zmeny

Mnoho mamičiek po pôrode začne trpieť tzv. impostor syndrómom. Majú pocit, že materstvo nezvládajú dostatočne dobre a množstvo rád prichádzajúcich od priateliek, sociálnych sietí i kníh v nich iba viac a viac utvrdzuje presvedčenie, že nie sú dosť dobré, svoje dieťa dosť nemilujú a nerobia všetko perfektne.

Keď sme naladení na to, čo rozprávajú iní ľudia, nemáme možnosť počúvať svoju vlastnú intuíciu. Zbaviť sa perfekcionizmu môže byť tá najťažšia úloha, ale uľaví vám od mnohých pochybností o sebe samej. A to nielen v starostlivosti o deti, ale v každej oblasti života.

K bežným emóciám pribudne aj väčší strach o dieťatko, ktoré je na vás úplne závislé. Aktívne sa venujte jeho racionalizácii a rozpúšťaniu pomocou meditácie. Počas dňa k nám prichádzajú tisíce myšlienok, ale iba málo z nich je ukotvených v realite. Preto sa sama seba pýtajte, či má váš strach reálne základy. A potom sa zhlboka nadýchnite a pokúste sa vyplniť svoj čas radostne.

obrázky:freepik

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.