Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Dojčenie – rady pre čerstvé mamičky

Dojčenie je asi to najlepšie, čo môže každá mama svojmu bábätku dať, minimálne čo sa týka jeho výživy. Väčšina mamičiek je ešte pred pôrodom rozhodnutá, že chce dieťatko dojčiť, no nie vždy je to také jednoduché, ako by si mnohé z nás priali.

 

Prvé prisatie – všetko začína už v pôrodnici

Už po samotnom pôrode je mnohým mamám umožnené, priložiť si dieťatko k prsníku a dovoliť mu, aby sa prisalo. Tento moment je veľmi dôležitý, pretože sa vytvára prvé puto, vyplavuje sa mnoho hormónov, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka. Je zaujímavé, že dieťatko dokáže nájsť mamin prsník a doslova sa k nemu preplaziť a prisať sa. Je to reflex, ktorý je veľmi dôležitý.

Ma začiatku sa pred materským mliekom tvorí takzvané kolostrum, ktoré obsahuje nesmierne množstvo výživných prvkov, ktoré sú základom detskej imunity. Mliečko sa postupne začne tvoriť na druhý až tretí deň po pôrode. Mlieka je vždy toľko, aby dieťatku postačovalo, no jeho tvorba je podmienená pravidelným prikladaním dieťatka. Je preto dôležité, aby maminy, ktoré chcú, aby bolo dojčenie úspešne, prikladali bábo k prsníku čo možno najčastejšie, pretože práve saním sa tvorba  mlieka stimuluje.

Dojčenie - rady

 

Keď to nejde…

Nie vždy ale dojčenie ide tak, ako by sme si želali. Hlavne po príchode domov z pôrodnice, keď sa mama dostane do „reality“, prebdené noci a únava, sú často príčinou vzniku rôznych problémov s dojčením. Buď máte pocit, že je mliečka málo, dieťatko sa z rôznych príčin nevie prisať a mnoho ďalších faktorov sú dôvodom, že mamy s dojčením skončia skôr, ako pôvodne chceli. Dnes už našťastie existujú odborné laktačné poradkyne, ktoré vedia s týmito problémami poradiť a každej mame dať zopár dobrých rád a typov, ako na to. Ku každej pristupujú individuálne, odsledujú si to, kde je asi problém a veľmi často dojčenie „zachránia“.

Ak sa ale aj napriek tomu nepodarí dojčiť toľko, koľko by ste chceli, netreba sa zbytočne stresovať. Mnoho mamičiek sa totiž veľmi trápi a cítia sa byť neschopné, pretože svojmu bábätku nevedia či nemôžu dať to najlepšie. No to vôbec nie je pravda, pretože to najlepšie, čo im môžete dať im poskytujete svojou láskou a starostlivosťou. Navyše, v súčasnosti už existuje množstvo veľmi kvalitných dojčenských mliek, ktoré veľmi dobre vedia nahradiť všetky potrebné živiny pre správny vývoj a prosperovanie dieťatka.

Dojčenie - čerstvé mamičky

 

Dôležité je byť v pohode

Treba si uvedomiť fakt, že pokiaľ chcete, aby bolo vaše bábätko pokojné a zdravé, musíte byť v pohode hlavne vy. Pretože platí rovnica : spokojná mama = spokojné dieťa.

obrázky: pixabay.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.