Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Bonding a jeho dôležitosť po pôrode

Bonding je nepretržitý kontakt novorodenca s matkou bezprostredne po pôrode, ktorý sa v dnešnej dobe, našťastie, využíva a praktizuje čoraz viac. Prečo je taký dôležitý?

 

Ako to bolo kedysi?

V minulosti, ale v niektorých pôrodniciach je tomu, žiaľ,  tak až doteraz, sa hneď po pôrode dieťa odnieslo od matky, aby ho zvážili, zmerali či umyli. Mama dostala neskôr už „hotový a zabalený balíček“, ktorému z perinky vykúkali takmer len oči.

Prvé prisatie k prsníku tak bolo často veľmi problematické, dieťatko bolo nervózne, rovnako ako aj jeho mama, pretože to nešlo tak, ako si predstavovala. Jednoducho sa neriešila intímna blízkosť týchto dvoch bytostí, ktoré si ale zaslúžili byť spolu od samého začiatku tak, ako tomu bolo už počas tehotenstva. Postupne sa ale začali tieto zvyky v pôrodniciach meniť.

Dieťatko po narodení
Prvé okamihy po narodení

 

Blízkosť matky a dieťaťa je dôležitá pre oboch

Slovo „bonding“ pochádza z angličtiny a v preklade znamená „prilepenie“ alebo „pripútanie“. Presne takto sa dá charakterizovať praktizovanie bondingu po pôrode, kedy sa bábätko okamžite priloží na telo, teda holú pokožku matky. Pri prirodzenom pôrode je to jednoduchšie a častejšie využívané, no urobiť sa tak dá aj pri pôrode cisárskym rezom, pokiaľ je mamička pri vedomí.

Samozrejme, bonding je možné vykonať v prípade, že sa dieťatko narodí bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií a nie je potrebné jeho okamžité lekárske ošetrenie. Aj celkové ošetrenie dieťaťa po pôrode  sa dá rovnako praktizovať v tejto tesnej blízkosti pri mame. Mnoho zdravotníkov si uvedomuje a rešpektuje dôležitosť prvých spoločných okamihov a doprajú mame aj dieťatku toľko spoločného času a vzájomnej blízkosti, koľko potrebujú.

Sila bondingu je vo viacerých faktoroch, ktoré sú veľmi dôležité tak pre novonarodené dieťatko, ako aj pre jeho mamu. Aké sú najväčšie plusy bondingu?

 

Najväčšie výhody bondingu

  • dieťa zažíva pocit bezpečia, pretože je bezprostredne po narodení v blízkosti mamy, je pokojnejšie
  • oveľa lepšie sa mu stabilizuje dýchanie a srdcová činnosť
  • deti, ktorým bol bonding umožnený, majú oveľa menej neurologických komplikácií v porovnaní s ostatnými deťmi, ktorým toto nebolo umožnené
  • kontakt koža na kožu zmierňuje detský plač
  • dieťa je už niekoľko minút po narodení schopné priplaziť sa k prsníku mamy a prisať sa, preto je dojčenie oveľa jednoduchšie a dlhšie ako u detí, ktorým toto dopriane nebolo
  • mamy sa lepšie zotavujú po pôrode a nevnímajú popôrodné rany a bolesti tak intenzívne
  • laktácia nabieha oveľa jednoduchšie a intenzívnejšie
  • mamy lepšie dokážu pochopiť príčiny plaču a nepokoja svojho dieťatka, čo eliminuje celkový stres a obavy z jeho starostlivosti

 

Bonding by mal byť preto samozrejmosťou v každej pôrodnici, pretože prvé chvíle, spoznávanie sa, dotyky a vzájomné pohľady medzi mamou a jej dieťaťom zanechajú množstvo pozitívneho nielen pre zdravý vývoj bábätka, ale aj tie najkrajšie spomienky, aké si každá mama môže zachovať.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.