Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Pre ženyZdravie

Mať dieťa dnes nie je samozrejmosťou

V dnešnej dobe sa čoraz viac stretávame s pármi, ktoré aj napriek veľkej snahe majú problémy s otehotnením. A tak je potrebné tento problém riešiť skôr, ako bude príliš neskoro.

 

” Podľa prieskumov je každý šiesty pár na Slovensku poznačený problémami s prirodzeným a bezproblémovým počatím dieťaťa.”

 

Keď to nejde tak, ako by sme si predstavovali

Povedzme si pravdu. Doba je dnes veľmi uponáhľaná a takpovediac, nepraje veľmi tým, ktorí túžia po rodine. Každý sa naháňa v snahe splniť všetky plány v práci, ale i doma. Nie je čas na seba, blízkych a v konečnom dôsledku ani na založenie si rodiny. Toto vysoké pracovné tempo sa niekedy, žiaľ, odrazí na našom zdraví a nie zriedka sa prejaví vtedy, kedy by sme si toho času chceli nájsť trochu viac. Keď sa mladí ľudia rozhodnú, že už je ten správny čas na deti, nejde to vždy tak jednoducho, ako by si možno priali.

Podľa prieskumov je každý šiesty pár na Slovensku poznačený problémami s prirodzeným a bezproblémovým počatím dieťaťa. To znamená, že každý z nás pozná v priemere dva páry, ktorým sa „nedarí“.

Problémy s otehotnením

 

Treba hľadať príčiny

Je samozrejmé, že keď tehotenstvo neprichádza dlhšiu dobu, je potrebné hľadať príčiny, aby sa stav riešil čo možno najskôr. V prvom rade sa hľadá príčina u ženy. No je stále viac prípadov, kedy je problém práve v partnerovi. Vysoké pracovné nasadenie, stres, nezdravý životný štýl, to všetko sa môže odzrkadliť na plodnosti muža. Preto je ideálne, aby sa dali čo najskôr vyšetriť obaja partneri, aby sa príčina odhalila.

Niekedy sa nenájde žiaden objektívny problém a lekári odporučia, aby sa rodičovstva-chtivý pár „nesnažil“ až toľko, aby to pre nich predstavovalo psychický stres. Niekedy totiž prehnaná túžba po rodičovstve narobí viac škody ako úžitku. Stačí sa trochu upokojiť a práve vtedy, keď to najmenej čakáte, sa to podarí.

 

Väčšinou sa riešenie nájde

Vo veľkej  väčšine prípadov nie je problém s otehotnením taký veľký, aby sa musel hneď riešiť umelým oplodnením či insemináciou. Niekedy stačí upraviť hormonálny profil ženy, vystihnúť ten správny čas, kedy prebieha ovulácia a tehotenstvo sa po niektorých pokusoch podarí aj bez odbornej asistencie.

Keď ale takáto metóda nie je úspešná, prichádzajú na rad odborníci v centrách asistovanej reprodukcie, ktorých je na Slovensku hneď niekoľko. Pracujú tu naslovovzatí odborníci, ktorí po odhalení príčiny neúspechu otehotnieť, určia, akým spôsobom je potrebné problém riešiť.

V tomto prípade sa partneri musia pripraviť na to, že to nebude práve najjednoduchšia cesta, ale určite stojí za to. Veď na konci ich čaká vytúžené dieťatko. Treba ale upozorniť aj na to, že nie všetky pokusy o insemináciu či umelé oplodnenie nemusia vyjsť hneď na prvý pokus. Chce to veľa trpezlivosti a viery, že sa to podarí. Práve psychická pohoda je v tomto období veľmi dôležitá a treba veriť, že na konci dlhej a neľahkej cesty vás čaká úspešný výsledok, po ktorom tak túžite.

obrázky: pixabay.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.