Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Prvé dni matky s bábätkom doma – čo vás čaká?

Prvé dni po návrate z pôrodnice bývajú často veľmi ťažkým obdobím, ktoré pre novopečené mamičky predstavujú veľkú záťaž. S malou pomocou a s dostatočným oddychom to ale každá mamina zvládne na výbornú.

 

Návrat s bábätkom z pôrodnice

Už aby sme boli doma! To sú zvyčajne zbožné túžby mamičiek, ktorým sa zdá byť doba v pôrodnici už príliš dlhá. Jednotvárnosť všetkých dní, ktoré v pôrodnici s dieťatkom strávite, by ste najradšej čím skôr vymenili za komfort a pohodlie vlastného domova. Áno, doma je len doma. No po príchode domov si nejedna mamička vzdychne a aj v dobrom spomenie na to, že v pôrodnici sa nemusela starať o domácnosť, variť, prať, upratovať a popri tom všetkom sa ešte starať o bábätko.

Veru, nie každý deň vyzerá ako z idylických obrázkov mamičkovských časopisov, kedy upravená a usmiata mamina pokojne leží spolu s dieťatkom a oddychuje. Realita všedných dní, hlavne tých prvých, býva niekedy dosť náročná. Tehotenstvo a pôrod na organizme každej ženy zanechá svoje stopy a únava nenechá na seba dlho čakať. Nehovoriac o tom, že novorodenec potrebuje nepretržitú starostlivosť.

 

Prvé dni bábätka

 

Nechajte si pomôcť!

Pravidlo, ktorého by sa mala držať každá mamička, ktorá sa vráti domov z pôrodnice. Zapamätajte si, že prepínanie vlastných síl a usilovanie sa zvládnuť všetko sama, bude mať skôr či neskôr za následok úplné vyčerpanie, stratu mlieka, pokiaľ dojčíte a v najhoršom prípade aj stratu záujmu o vlastné bábätko.

V tomto období by mal byť hlavnou oporou pre ženu jej partner, s ktorým by mali tvoriť zohranú dvojicu, ktorá by sa mala o dieťatko starať spoločne tak, ako je to len možné. Ale rovnako si môžete nechať pomôcť aj od ostatnej rodiny či priateľov. Občasne prinesený obed či spravený nákup tiež určite poteší, pokiaľ vás to odbremení. A že nemáte doma upratané? To určite neriešte! Je to to posledné, čo by vás malo trápiť.

 

Prvé dni bábätka doma

 

Bábätko bude spokojné, keď budete spokojná vy sama

Uvedomte si, že na prvom mieste je pre vás spokojné a zdravé bábätko a to bude spokojné vtedy, keď budete v pohode aj vy sama. Dieťa dokáže vycítiť matkinu nervozitu, ktorú na neho prenáša, a to sa odráža na jeho nepokoji a častom plači.

Preto, milé maminy, snažte sa po príchode z pôrodnice myslieť na seba a svoje dieťatko a všetko ostatné sa dostane postupne do normálu.

obrázky: pixabay.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.