Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

PR

6 tipov na vianočné aktivity pre deti

Vianoce sú o láske, o tvorení domova a krásnych spomienkach. Zapojiť do tvorby deti je jednoduché, pretože nemajú vybudované múry okolo svojej kreativity a často sa rady prejavujú kreslením, maľovaním, spevom alebo tancom.

 

1. Veselé maľby z odtlačkov rúk

Keď sa počas tvorby môžu deti zamazať od farby, je to pre nich ešte väčšia zábava, ako keď majú maľovať štetcom. Skvelo sa na to hodia olejové farby, ktoré schnú pomalšie a tak budete mať viac času na prípadné opravenie malých nedostatkov. Odtlačky oboch rúk vedľa seba vytvoria napríklad parožie pre soba, ktorému prstami dokreslíte oči a nos.

Menšie deti môžu odtláčať ruky na baliaci papier a vytvoriť tak originálny obal na darčeky. Brušká prstov môžu vybodkovať svetielka na stromčeku alebo stovky snehových vločiek. Poriadne sa vybláznite a vytvorte napríklad obrázky pre dedkov a pre babičky.

 

2. Pošta pre Ježiška

Ak ste o tom ešte nepočuli, existuje skutočná adresa na Ježiška, kde deti môžu posielať svoje listy s tajnými prianiami. Pošta Ježiškovi môže byť kreslená, písaná alebo aj vyťukaná v niektorej mobilnej aplikácii, kde si môžete vytvoriť zoznam darčekov. Aby mal list Ježiškovi to pravé čaro, doplňte k nemu zopár slov o tom, čo dieťa zažilo počas roka a aké dobré skutky urobilo. Vďaka tomu sa naše ratolesti zamyslia nad tým, že je dôležité obdarúvať iných a byť vďačný za všetko pekné, čo spolu zažívame.

Pošta pre Ježiška
List pre Ježiška

 

3. Pohľadnice pre blízkych aj vzdialených

Čoraz viac sa vytráca čaro klasických pohľadníc – schválne, kedy ste naposledy nejakú dostali? Nájsť si v schránke ručne robenú pohľadnicu od detí je pritom jeden z čarovných momentov, ktoré by ste mohli dopriať rodine i priateľom. Pozbierajte všetky kresliace potreby, lepidlá, prírodný materiál a pripravte si zopár výkresov a obálok. Deti môžu nakresliť klasické vianočné motívy ako je darček, stromček, svätá rodina, vianočné pečivo alebo obľúbenú rozprávku.

Zábavný a milý nápad je nakresliť portrét dieťaťa spolu s osobou, ktorej pohľadnicu posielate. Napríklad, ako chodí s dedkom na ryby alebo s ujom Lacom stanovať. Ak máte medzi blízkymi rodinku, ktorá je tesne pred príchodom nového potomka na svet, nakreslite rodinku už aj s bábätkom a spolu s vami. Ak k takejto milej pohľadnici pribalíte výbavičku pre zimné bábätko, rodinku isto potešíte.

 

4. Detská štefanská zábava u vás doma

Počas Vianoc si vyhraďte jeden večer na nespútanú zábavu. Blikajúce svetielka a všetky veselé vianočné koledy sú základom pre bláznivú detskú diskotéku. Vopred si vyrobte párty-klobúčiky, obľúbené detské občerstvenie a vytancujte sa zo všetkých stresov, ktoré ste pred Vianocami zažili. Stmelí to rodinu, všetci sa schuti zasmejete a trocha pohybu odľahčí aj žalúdku zaťaženému vianočným hodovaním.

 

5. Filmový večer

Advent je ako stvorený na pokojnú zábavu doma, schovaní pod dekou v obývačke. Deti potrebujú cítiť, že sú obklopené celou svojou rodinou. Preto si pripravte popcorn ako v skutočnom kine, uvarte horúce kakao (čokoládu rozpusťte v horúcom mlieku a doplňte ho o cukríky marshmallows) alebo sladký čajík a sadnite si každý piatok k obľúbenej vianočnej klasike. Rodičia si tak pripomenú svoje vlastné detstvo a deti si užijú vianočnú pohodu do sýtosti. Bonusové body dostanete za domáce vianočné pečivo… A vôbec neprekáža, že ho zjete ešte pred sviatkami.

 

6. Vytvorte si vianočné svetre

Veci, ktoré si vyrobíme alebo ozdobíme vlastnými rukami, majú pre nás väčšie čaro ako kupované, hotové predmety. Vytiahnite jednofarebné staršie svetre a spoločne si ich ozdobte. Budete potrebovať rôznofarebný filc (pretože sa pri jeho strihaní nestrapkajú okraje a netreba ho obšívať) a lepidlo na textil.

Vianočné gule, snehuliak, vločky, soby alebo stromčeky patria medzi jednoduché tvary, ktoré s malou pomocou zvládne každé dieťa. Okrem filcu môžete použiť aj malé chlpaté guľôčky alebo brmbolce, pre deti sa určite stanú najobľúbenejšou súčasťou svetra.

obrázky: pexels com

 

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.