Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

DetiZdravie

Ako správne vybrať kliešťa

Kliešť je malý parazit, z ktorého aj napriek jeho pomerne malej veľkosti ide strach. Choroby, ktoré prenáša sú nebezpečné a vážne ohrozujú naše zdravie. Preto už od konca marca až do neskorej jesene sa treba mať na pozore. Viete ako chrániť seba i svoje deti? Ako ho správne vybrať? O tom si povieme v našom článku.

 

 

Základné informácie

Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je malý parazit, ktorý trpezlivo vyčkáva na svoju príležitosť, aby sa mohol napiť krvi, a to či už zvieracej alebo ľudskej. Na tele obľubuje najmä teplé a vlhké miesta, napríklad miesto slabín, pod pazuchami, za ušami alebo na krku. Po uchytení sa vyšplhá na vhodné miesto, kde sa prisaje. Tam svojimi klepietkami a chobotom prepichne kožu a začne cicať krv.

Nebezpečný je najmä z dôvodu, že dokáže prenášať alebo sa dokonca aj stať samotným hostiteľom rôznych vírusov a baktérií. Tento prenos infekcie na človeka, alebo zviera úmerne stúpa s časom, ktorý uplynie od prisatia kliešťa. To znamená, že sa ho treba zbaviť čo najskôr. Napríklad kliešťovou encefalitídou môže kliešť nakaziť hostiteľa už hodinu po prisatí a boreliózou za 12 až 24 hodín od prisatia.

Avšak úplne bez rizika odtrhnutia jeho hlavičky sa dá vybrať len v prvých hodinách od prisatia, alebo potom pred samovoľným uvoľnením, keď už je poriadne nacicaný krvou. Preto je dôležité ovládať techniku a postup jeho vybratia, najmä u malých detí.

 

Vedeli ste, že…

… kliešť začína byť aktívny už v čase, kedy je vonku niekoľko dní po sebe aspoň 8 stupňov nad nulou? To znamená v období od konca marca až do neskorej jesene.

 

Ako odhaliť kliešťa?

Ako sme už v článku zmienili, kľúčové z hľadiska rizika prenosu ochorení je najmä to, koľko času strávi kliešť na hostiteľovi. Preto čím skôr sa odhalí, tým lepšie. A vôbec najlepšie je predísť jeho prisatiu. Ako? Najlepšie je si hneď po príchode domov z prírody vyzliecť šaty a aspoň na 15 minút ich vystaviť na priame slnko, alebo dať do sušičky. Dôvod je jednoduchý – veľké teplo kliešte zabíja.

Ako vyzerá kliešť
Ako vyzerá kliešť

 

Nasledovať by mala sprcha a po sprchovaní dôkladná prehliadka tela – skontrolovať treba hlavne intímne partie, slabiny, podpazušie, miesta za ušami, podkolenné jamky a miesta medzi vlasmi. Varovným signálom prisatia kliešťa je aj mierne svrbenie pokožky v mieste bodnutia, čo tiež uľahčuje jeho skoré odhalenie.

 

Ako vybrať kliešťa?

Ešte predtým, ako prejdeme k samotnému postupu vybratia kliešťa, je treba pár slovami zmieniť niekoľko nepravdivých odporúčaní, ktoré sa s tým spájajú. Tie môžu byť skôr na škodu ako na úžitok.

Často sa napríklad stretávame s metódou topenia kliešťa v mydle, kréme, alebo v oleji. Všetko zle, tieto postupy sa dôrazne neodporúčajú. Pri dusení totiž kliešť vyvráti svoj vnútorný obsah do rany a riziko nákazy je tak mnohonásobne vyššie. Rovnako je nezmyslom krútiť kliešťa v protismere hodinových ručičiek. Kliešť predsa nemá v klepedielkach ani v bodáku žiaden závit, preto je takýto postup neopodstatnený.

Veľký pozor si tiež treba dať na jeho rýchle a prudké vyberanie. Kliešťa tým môžete rozpučiť, čím sa opäť zvyšuje riziko infekcie a zanechania hlavičky v rane. Rovnako ho nikdy neodstraňujte holými rukami – cez drobné ranky v koži hrozí riziko nákazy.

TIP

V prípade, že ste vonku a nemáte pri sebe žiadne vhodné pomôcky, vyberajte radšej kliešťa až doma. Alebo využite odborné vyšetrenie. Rozhodnite sa podľa toho čo je bližšie a menej náročné na čas.

Pripravili sme pre vás stručný návod ako správne postupovať pri vyberaní kliešťa:

  • Dezinfekcia – samotného kliešťa aj okolia rany. Ako dezinfekčný prostriedok vám najlepšie poslúži jódová tinktúra. Alkoholové prípravky nie sú vhodné, dráždia kliešťa. Nezabudnite používať ochranné pomôcky, napríklad rukavice alebo igelitové vrecko.
  • Použite pinzetu – uchopte ňou kliešťa čo možno najbližšie ku koži za jeho hlavičku. Najvhodnejšia je špicatá pinzeta alebo špeciálna pinzeta určená na vyberanie kliešťov.
  • Kliešťa vyťahujte ťahom – a to postupným ťahom od miesta vpichu smerom kolmo od kože. Hlavne sa neponáhľajte. Pomôcť vám môžu aj mierne kývavé pohyby, prípadne prvotné pootočenie (ale nie celé otočenie). Uľahčí to uvoľnenie kliešťa z lepidla (hypostóma), ktoré vypustil pri uchytení na pokožku.
  • Zachovajte pokoj a rozvahu – vyberanie kliešťa vám môže trvať aj 10-15 minút. Dajte si pozor na to, aby ste nestlačili bruško kliešťa.
  • Kontrola miesta vpichu – pomôže vám lupa. Po vybratí kliešťa je dôležité jeho prehliadnutie a kontrola rany. Vybrali ste kliešť celý? Nezostala v rane hlavička? Sú na hlavičke kliešťa vidno klepietka aj chobôtik?
  • Ošetrenie rany – po vybratí kliešťa miesto na koži ešte dezinfikujte.

 

Špecifiká – výber kliešťa malým deťom a bábätkám

Postup vyberania kliešťa pri malých deťoch a bábätkách je v zásade rovnaký, ako je tomu u dospelých. Aj tu platí najdôležitejšia zásada, aby ste kliešťa nepotierali žiadnym detským krémom, či olejčekom. Niekto dokonca odporúča pred vyberaním kliešťa vynechať aj dezinfekciu. Určite ale neuškodí použitie jódovej tinktúry. Alkohol je však absolútne nevhodný! Pred vyberaním kliešťa je tiež dôležité dieťa upokojiť.

Bábätka a výber kliešťa
Bábätka a výber kliešťa

 

Po úspešnom vybratí kliešťa je dobrým nápadom zaznačiť si dátum uhryznutia do kalendára. Príznaky ochorení, ktoré kliešť prenáša, sa totiž začnú prejavovať až o niekoľko dní neskôr. Na koži dieťaťa preto každý deň sledujte miesto, odkiaľ ste kliešťa vytiahli. A všímajte si aj zdravotný stav dieťaťa.

Prvým príznakom boreliózy je červená škvrna s bielym stredom. Encefalitída sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke, ktoré sa ale začínajú objavovať až týždeň-dva po prisatí kliešťa.

V prípade pozorovania týchto príznakov u dieťaťa, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc!

 

Nepodarilo sa vám vybrať kliešťa celého?

Hlavne žiadnu paniku. Niekedy sa stane, že sa kliešť roztrhne a v rane zostane hlavička. V tomto prípade sa ju ešte môžete pokúsiť vybrať ihlou. Avšak nezabudnite na dôkladnú dezinfekciu vpichu a ochranu pri manipulácii. Rovnako by ste ranu nemali príliš narušiť.

Ak sa ale k tomuto kroku neodvážite, je ďalším jediným riešením vyhľadať odbornú pomoc. Treba navštíviť praktického lekára pre dospelých a v prípade detí samozrejme vášho pediatra. Ak práve nie sú ordinačné hodiny, je jediným riešením chirurgické ošetrenie na chirurgickej pohotovosti.

Ak vyššie zmienené zanedbáte, vystavujete sa riziku prenosu infekcie a zápalu kože. Po úspešnom domácom ošetrení nezabudnite ranu dôkladne vydezinfikovať. V niektorých prípadoch lekár odporučí aj antibiotickú masť.

 

Kam s kliešťom po jeho vybratí?

Kliešťa môžete bezpečne zlikvidovať jeho spálením, alebo hodením do kanalizácie. Nikdy ho však medzi nechtami nerozpučte, a to kvôli prípadnému šíreniu nákazy. Odstráneného kliešťa je tiež možné uschovať spolu s listom trávy v plastovom vrecúšku alebo vo fľaške a zaslať ho na rozbor do špecializovaného laboratória. Získate tým istotu, či bol daný kliešť infikovaný alebo nie.

V prípade, že vám príde z laboratória odpoveď, že bol kliešť nakazený, ihneď začnite liečbu. Do laboratória je rovnako možné zaslať aj zmrazeného kliešťa, a to po prejave prvých príznakov infekcie (opuch, zväčšenie lymfatických uzlín, svrbenie či horúčka).

 

Rada na záver

Pri výlete do prírody nezabudnite použiť vhodné oblečenie. Aj keď je teplo, do lesa si radšej zoberte dlhé rukávy, dlhé nohavice a vysoké topánky. Nezabudnite tiež použiť repelent proti kliešťom. Ideálne s aspoň 20% obsahom účinnej látky.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.