Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Tehotenstvo

Káva v tehotenstve – môžete ju piť?

Pijeme ju ráno, počas pauzy v práci, popoludní s priateľmi a vždy nás ochotne postaví na nohy keď sa cítime ako vyžmýkaný citrón. Patríte medzi tých, ktorí si vedia predstaviť deň bez kávy? Musia sa jej tehotné ženy úplne vzdať? Odpoveď na túto otázku sme hľadali u odborníkov.

 

Malá šálka kávy neuškodí, no radšej si dajte pozor

 Dlhé roky panoval mýtus, že tehotné ženy sa kávy nemôžu ani dotknúť. Práve vo chvíľach, kedy bojujú s väčšou záťažou organizmu sú navyše o niečo unavenejšie ako zvyčajne. A práve v tomto období si majú odopierať aj toto posledné záchranné koleso…

Šálka kávy tehotnej žene bez zdravotných problémov neuškodí, no dajte si pozor na dávku kávy….

Našťastie, dnes je už známe, že šálka kávy tehotným ženám bez zdravotných problémov neuškodí, hoci je tam niekoľko ale…

Zahraničné štúdie uvádzajú, že malá šálka kávy je v poriadku počas tehotenstva vtedy, ak neprekročí 200 miligramov (približne 1 čajová lyžičku mletej kávy alebo 2 čajové lyžičky instantnej kávy) a žena nemá zdravotné komplikácie.

Ak si nie ste istá, radšej kávu nepite alebo sa poraďte s vašim lekárom, ktorý vám poradí najlepšie…

Upozorňujú však, že ak by žena v tehotenstve pravidelne vypila viac ako 200 miligramov kávy, mohlo by sa stať, že by malo dieťatko nižšiu pôrodnú váhu. Zdravie dieťatka a matky je na prvom mieste, preto pozorujte svoje telo. Pokiaľ je káva pre vás príjemným rituálom a cítite sa po nej dobre, doprajte si ju.

 

Káva plná antioxidantov a živín

Okrem psychickej pohody a dávky energie doplní káva aj vašu zásobáreň živín. A to v období tehotenstva veľmi potrebujete! Kávy z tropických oblastí, napríklad obľúbená brazílska káva, rastú v úplne inom podnebí, ako plodiny, ktoré sú dostupné u nás. Preto majú v sebe vyššiu koncentráciu antioxidantov, čo prispieva k zlepšovaniu imunity.

Káva a tehotenstvo

 

Okrem toho kvalitná bio organická káva obsahuje B vitamíny, konkrétne B2, B3 a B5. Dôležitou zložkou je aj magnézium, ktoré uvoľňuje napätie svalov, nervové napätie a zabraňuje vyčerpaniu organizmu.

Obľúbená je tiež etiópska káva, ktorá okrem toho, že je plná antioxidantov, pozitívne zapôsobí na vaše čuchové ústrojenstvo. A to je v období tehotenstva naozaj veľmi citlivé. Takže ak chcete zacítiť kávu s arómou orieškov, tónmi jazmínu a lupeňov ruží, kvalitná etiópska káva je skvelý výber.

 

Hlavný nepriateľ i pomocník – kofeín

Najväčším strašiakom bol doteraz pre budúce mamičky práve kofeín, teda psychoaktívna látka, ktorá pôsobí ako stimulant. Dnes už vieme, že kofeín sa nachádza aj v mnohých druhoch čajov, v energetických nápojoch, v niektorých sladených nealkoholických nápojoch a v čokoláde. Takže káva nie je o nič väčším ohrozením ako niekoľko kociek čokolády, iba je potrebné upraviť jej množstvo a intenzitu. Extra silnú kávu si v tomto období radšej odoprite.

Extra silnú kávu plnú kofeínu si v tomto období rozhodne radšej odoprite.

Populárnym strašiakom tehotných žien bol fakt, že pitie kávy kvôli kofeínu zvyšuje pravdepodobnosť potratu. V súčasnosti vieme, že pokiaľ žena nevypije viac ako štyri hrnčeky kávy denne, alebo viac ako odporúčaných 200 miligramov, jej vplyv je približne rovnaký ako keby tehotná žena jedla nezdravú stravu. Teda preháňať to s množstvom kávy nie je vhodné, ale netreba hneď myslieť na najhoršie.

 

Štúdia – pitie kávy vs. kolového nápoja počas tehotenstva

V nedávnej štúdii bolo zistené, že maminy, ktoré pili v tehotenstve viac ako 500 miligramov kávy denne, mali deti, ktoré po narodení viac času bdeli ako spali a rýchlejšie dýchali.

Pitie kávy

 

Omnoho horšie sa však po pôrode adaptovali deti matiek, ktoré pili kofeín vo forme populárneho kolového sladeného nápoja – mali nízku pôrodnú hmotnosť a častejšie trpeli rôznymi ochoreniami. Káva teda neprestavovala väčšie riziko ako kolové nápoje ani vtedy, ak ženy užívali viac ako dvojnásobok odporúčanej dennej dávky.

 

V tehotenstve platí, že kvalita je viac ako kvantita

Pre tehotné ženy, ktoré obľubujú kávu a nechcú sa jej počas tehotenstva zrieknuť, bude vhodné sledovať množstvo miligramov kávy, prípadne si ho overiť pri návšteve kaviarne. Množstvo kávy v espresse môže byť aj 300 mg, v caffee latte alebo v cappuccine môže byť iba 50 mg kávy.

Ak chcete, aby ste naozaj nasali vďaka káve zdraviu prospešné výživné látky, siahnite iba po kvalitných druhoch kávy. Pri predaji kávy by ste mali mať k dispozícii čo najviac informácii o danej káve a prípadne sa riadiť aj referenciami iných kupujúcich.

 

Ak pijete v tehotenstve kávu, pite veľa tekutín

Ďalším dôležitým pravidlom, ktoré by mali ženy v očakávaní dodržiavať, je vyváženie prijatého kofeínu dostatočným množstvom tekutín, predovšetkým vody a vodou riedených ovocných štiav. Hydratácia zvnútra navyše podporí vyplavenie kofeínu z organizmu a urýchli vstrebávanie vitamínov a antioxidantov.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.