Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Tehotenstvo

Čo prináša tehotenstvo?

Tehotenstvo je zázračný čas očakávania, na konci ktorého príde vytúžené dieťatko. Niektoré ženy ho prežijú bezproblémovo a je pre ne naozaj tým najkrajším obdobím, ktoré si užívajú od prvých chvíľ až do konca. No niektoré budúce mamičky si ho musia doslova pretrpieť.

 

Nie vždy to ide bez komplikácií

Veľa mamičiek si na obdobie, kedy sa pýšili tehotenským bruškom, spomína s nostalgiou a veľmi rady. Ak je to tak, patria medzi tie šťastnejšie, ktoré sa nestretli so žiadnymi zdravotnými problémami a ťažkosťami, ktoré sa počas tehotenstva nezriedka vyskytujú.

Sú ale ženy, ktoré čakanie na svoje dieťatko neprežívajú zrovna jednoducho. Najčastejšie sa už v prvých týždňoch a mesiacoch prejavia nepríjemné ranné nevoľnosti. Len škoda, že „ranné“ žalúdočné problémy pretrvávajú často po celý deň a mnohé budúce mamičky sa niekoľko týždňov nemôžu pohnúť od toalety na väčšiu vzdialenosť. Je to obdobie veľmi náročné, ktoré nejednu ženu veľmi vyčerpá.

 

Druhá fáza býva zvyčajne najlepšia

Keď nevoľnosti pominú, zvyčajne nastáva obdobie pokojnejšie. Druhý trimester si ženy užívajú najčastejšie bez komplikácií a naplno. Bruško ešte nie je veľmi veľké, aby zavadzalo a spôsobovalo problémy s pohybom, no budúca mamina sa ním už môže veselo pýšiť. Ženy sú v tomto období plné energie a mnohí sa zhodnú na tom, že doslova prekvitajú.

Tehotná žena v prírode
Tehotenstvo prináša krásne aj náročné chvíle

 

Keď sa ide do finále      

Postupne, ako sa blíži čas pôrodu, aj bruško rastie stále viac a viac. Niektoré ženy to nepociťujú ako veľký problém až dovtedy, kým sa nestretnú so situáciami, ktoré im robia problémy. Len tie, ktoré to zažili, dobre vedia, aké je nepríjemné, keď vám robia problémy bežné činnosti, ktoré ste doteraz zvládali ľavou zadnou.

Napríklad len také obúvanie či obliekanie si nohavíc je s veľkým bruškom dosť namáhavé. Nehovoriac o tom, že už pri samotnej pomalej chôdzi sa zadýchate a pre boľavý chrbát sa vám ťažko vstáva, sedí a neviete si nájsť tú správnu polohu na spanie. Nuž, aj takéto vie byť tehotenstvo.

Takéto problémy sú bežné, a aj keď nie sú veľmi príjemné, sú mamičky v očakávaní vďačné za to, že sa vyhli aj oveľa ťažším stavom ako sú vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka či dokonca preeklampsia.

Treba myslieť na to, že po dlhých, ľahších či ťažších mesiacoch čakania, príde tá dlho očakávaná chvíľa, kedy budú v náručí držať svoj „uzlíček šťastia“.  Preto, milé maminy, snažte sa tehotenstvo užívať si podľa možností čo najviac, aby vám naň zostali tie najkrajšie spomienky.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.