Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

PR

Prinesie život po korone zmenu?

Koronakríza nás doslova pripravila o niekoľko mesiacov života. Vytvorila nechcenú príležitosť na prehodnotenie všetkých životných hodnôt. Viac sme si uvedomili, aký poklad sa skrýva v našich rodinách a museli sme si vytvoriť nové rutiny a rituály.

 

Náročný čas uzavretosti v našich domácnostiach bol u niekoho preplnený aktivitami a u iných zase prázdnotou a nudou. Všetci sme sa museli vzdať bežného denného režimu a tak nečudo, že sme z toho úplne vyčerpaní. Nevieme si predstaviť, že život po korone bude taký, ako ten pred ňou. Čo sa však reálne môže zmeniť?

 

Ekonomický a ekologický život

Podľa nedávneho prieskumu 61% Slovákov pokladá za dôležité po pandémii aj riešenie znečistenia životného prostredia. Teplotné výkyvy, vysoké horúčavy v lete a prudké búrky sú len niekoľkými dôsledkami zanedbaných ekologických otázok. Položili ste si už otázku, akú úlohu zohráva v tomto kolobehu materiálov a produktov jednotlivec a akú celá spoločnosť? Dobrou správou je, že aj vo svojom malom okolí dokážeme veľa vecí zmeniť k lepšiemu.

Možno aj vy ste počas pandémie nakúpili v bezobalovom obchode, či už preto, lebo ste chceli pomôcť životnému prostrediu alebo proste v iných obchodoch boli vypredané základné potraviny. Obchody bez obalov neponúkajú iba menej plastu, ale aj kvalitnejšie, lokálne potraviny, ktoré sú často bio. Okrem toho sa zameriavajú na kozmetiku a čistiace prostriedky, ktoré by ste sa nemuseli báť zjesť. Obsahujú totiž iba prírodné ingrediencie a neznečisťujú ani vodu, do ktorej sa dostávajú.

Na týchto skutočnostiach nám čoraz viac záleží, pretože práve vo svojich rodinách si uvedomujeme potrebu zachovania čistého životného priestoru pre naše deti a vnúčatá. Aj preto až 72% obyvateľov si myslí, že vláda by mala po pandémii riešiť aj spôsob triedenia a recyklácie odpadu.

 

Trávenie voľného času

S touto problematikou je spojený aj konzumný spôsob života. Ľudoprázdne obchodné centrá svietili ako červené výkričníky na mape a my sme sa museli zmieriť s tým, že v daný mesiac nekúpime nové oblečenie do preplneného šatníka, alebo zbytočné hračky pre deti. Uskromniť sa v nakupovaní sa pre niektorých stalo nevyhnutnosťou, no väčšina z nás si uvedomila, že mnoho vecí v skutočnosti nepotrebujeme.

Na zelenej vlne sme sa rozhodli viac času tráviť v kuchyni pri kváskovaní a iných zero waste receptoch, ktoré využívajú potraviny do poslednej omrvinky. V kruhu rodiny sme si vychutnali jedlo pripravené doma, naučili sme sa viac veci opravovať a pobyt v prírode sa zmenil z povinnej zdravotnej prechádzky na úžasný relax, ktorý je stredobodom denného programu.

 

Pestovanie vzťahov

Vzťahy sa presunuli do online priestoru, čo na nás po pandémii bude pôsobiť dvojakým spôsobom. Na jednej strane sme si uvedomili, aké dôležité sú skutočné stretnutia s ľuďmi, ktorých môžeme vidieť naživo a vnímať aj ich neverbálne prejavy. Chýbali nám objatia, spoločné aktivity a nenápadné rituály, napríklad káva po práci alebo nedeľný koláčik u babky.

 

Koronavírus a vzťahy

 

Po skončení pandémie sa nevieme dočkať spoločných grilovačiek, výletov a obyčajných posedení v obývačkách našich priateľov a známych. Na druhej strane sme sa po rokoch spojili aj s ľuďmi, ktorí sú od nás možno ďaleko, ale srdcom stále blízko. Nezáležalo už na tom či niekto býva blízko, pretože nás zaujímalo, či sú naši priatelia vo svete v poriadku a ako na nich dolieha táto komplikovaná situácia. Kiež by sme si do ďalšieho života preniesli pocit spolupatričnosti, ochotu tlieskať zdravotníkom na balkónoch, vytváranie nových spôsobov komunikácie a zdieľanie pekných okamihov, ktoré zvyčajne pokladáme za samozrejmé.

Pandémia nás naučila to, čo sme potrebovali. Zatiahnuť na hlbinu, do svojho vnútra. Vážiť si spoločné chvíle. A nevzdávať sa, aj keď nás obklopuje temnota.

obrázky: freepik.com

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Predetiamamicky.sk