Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

PR

Ako byť pekná a ekologická zároveň

Pri všetkom zmätku, ktoré dnes zažívame, sa stále skloňuje aj slovo ekológia. Aj my sa snažíme byť z roka na rok viac ekologickejší. Všetko, čo si na seba oblečieme má totiž pôvod v nejakých materiáloch, pri výrobe sa vytvorili určité odpady, cestou do nášho obľúbeného butiku sa vypustili do ovzdušia škodliviny a tak ďalej… Mohli by sme pokračovať, akými rôznymi spôsobmi kúpou svojho obľúbeného kúsku oblečenia vlastne podporujeme tvorbu ďalšieho odpadu a znečistenia.

 

Vedeli ste, že textilný priemysel je jedným z tých, ktorý má na svedomí najviac znečistenia? Pri výrobe oblečenia sa spotrebuje veľké množstvo vody. Väčšina oblečenia je z umelých materiálov, ktoré následne nie sú rozložiteľné. Navyše, umelé vlákna pri praní vypúšťajú množstvo vlákien, ktoré z práčky putujú rovno do podzemných vôd a do oceánov. Tým pádom sa práve umelé materiály stávajú najväčším znečisťovateľom našich vôd.

Sú to všetko informácie, o ktorých sa stále pomerne málo hovorí, ale o ktorých by mali vedieť všetci. Ak chcete aj vy patriť k tým, ktorí podporujú zero waste a ekologický spôsob života, pozrite sa s nami na spôsoby, ako byť ekologický a stále vyzerať  dobre.

 

Ako sa obliekať ekologicky

Napriek tomu stále nie je neskoro. Obliekať sa ekologicky a pekne zároveň, je pomerne jednoduché a je len potrebné vedieť, čo treba v tejto oblasti urobiť. Veľkou výhodou je, že väčšina značiek prichádza na trh s ekologickými kolekciami. Väčšinou obsahujú recyklovateľné tkaniny alebo sú vyrobené z udržateľne získanej tkaniny, akou je napríklad bavlna.

Takúto líniu oblečenia nájdete už aj pri značkách oblečenia, ako je Guess. Viaceré siete obchodov sa dokonca zapojili do špeciálneho programu, ktorý sa volá „JOIN LIFE“. Tým pádom si môže byť spotrebiteľ skutočne istý, že oblečenie pochádza z udržateľných zdrojov. Na štítku dokonca nájdete napísané, aké percento recyklovanej tkaniny obsahuje.

Práve kupovanie takéhoto oblečenia je prvý krok k tomu, aby bola vaša spotreba udržateľnejšia. Snažte sa vyhýbať oblečeniu, ktoré je vyrobené z umelých vlákien práve z vyššie spomínaných dôvodov. Ekologické línie oblečenia vyzerajú rovnako moderne ako ktorékoľvek iné, ale ich spotreba je udržateľná.

 

Ekologické oblečenie iba na prvý pohľad?

Dávajte si tiež pozor na oblečenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá udržateľne, no v skutočnosti to úplne tak nie je. Veľa značiek sa v snahe o dosiahnutie statusu udržateľnosti snaží o rýchle získavanie lacných a ekologických zdrojov. Tie sú síce na prvý pohľad šetrnejšie k prírode, ale ich získavanie až tak šetrné nie je.

V portfóliu ekologického oblečenia nájdete samozrejme všetko, čo potrebujete. Sú to dámske šaty, rifle či dámske spodné prádlo. Ak je to možné, kupujte radšej menej, ale o to kvalitnejšie a ekologickejšie oblečenie. Ak potrebujete nejaký výnimočný dizajn, ako sú, napríklad, tričká pre mamy alebo tričká na iné špeciálne príležitosti, určite nájdete na trhu aj množstvo možností z tejto oblasti.

 

Šetrné pranie

Tiež je správne zamerať sa okrem výberu ekologického oblečenia aj na šetrné pranie. Mnoho lacnejších pracích prostriedkov nie je rozložiteľných vo vode. Ekologické pracie prostriedky nájdete v súčasnosti v každej bežnej drogérii či na internete. Ich výhodou je, že sú šetrné ku vašej pokožke a tiež ku prírode. Neškodia tak oblečeniu, zachovávajú ho svieže a sú tiež biologicky odbúrateľné.

 

Všetky tieto malé kroky, na ktoré sa zameriate pomôžu dosiahnuť veľkú zmenu. Pritom vás nebudú stáť omnoho viac než vaše zvyčajné nákupné správanie pri nákupe módy, ale naopak, dokážu pomôcť prírode, ktorá to najviac potrebuje.

obrázky: pexels com

 

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.