Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Šestonedelie – na čo sa pripraviť po pôrode

Šestonedelie alebo puerpérium je obdobie, kedy sa žena po pôrode zotavuje a jej organizmus sa dostáva do stavu, aký bol pred tehotenstvom a pôrodom. Nebýva vždy ľahké, ale postupne sa všetko dostáva do normálu.

 

Keď dieťatko príde na svet

Počas tehotenstva sa každá budúca mamina teší na moment, kedy konečne bude mať svoje bábätko pri sebe a pôrod, z ktorého má menšie či väčšie obavy, už bude konečne za ňou. Pôrodom ale všetko ešte len začína.

Úplne nové obdobie, ktoré ženu čaká, spojené nielen so starostlivosťou o bábätko, ale aj s jej vlastnou rekonvalescenciou. Tehotenstvo a hlavne pôrod zanechali na tele ženy veľa zmien, ktoré sa počas šiestich týždňov vracajú do normálu.

Dieťatko po narodení

 

Treba dbať aj o seba

Každá mama je nastavená tak, že pre svoje dieťa urobí všetko. Venuje mu všetok čas a hlavne novopečené mamičky sa o svoje ratolesti starajú ešte úzkostlivejšie. Popri všetkej tejto starostlivosti ale zabúdajú samy na seba. Treba si uvedomiť, že organizmus prešiel veľkou zmenou, a preto mu treba venovať zvýšenú pozornosť, oddych a opateru.

Asi najväčšiu starosť a problémy robia ženám popôrodné poranenia, ktorých hojenie záleží od ich rozsahu. V tomto období treba preto dbať na zvýšenú hygienu, aby sa všetko zahojilo tak, ako sa má.

Čistenie maternice a jej zavinovanie je často, hlavne u viacrodičiek, spojené s nepríjemnými bolesťami, ktoré sa objavujú najmä počas dojčenia. Tieto bolesti sú ale úplne prirodzené a práve dojčenie napomáha maternici, aby sa čo najskôr dostala do pôvodného stavu a veľkosti.

Po pôrode sa v tele uvoľňuje množstvo hormónov, ktoré rozbiehajú a udržiavajú laktáciu a „nabehnutie“ organizmu na normálne fungovanie. Hormóny však vplývajú aj na náladovosť novopečených mamičiek.

Preto sa  v šestonedelí menia nálady veľmi často a veľmi rýchlo. Pocit eufórie a radosti sa strieda z pocitmi neskutočnej únavy a obáv, či sa o dieťatko dokážete postarať. Tieto nálady sú bežné a pokiaľ má žena podporu u partnera či niekoho blízkeho, určite ich zvládne bez väčších komplikácií.

Ak sa ale skleslé nálady či dokonca nezáujem o dieťatko prejavujú veľmi často a dlho, je vhodné hľadať odbornú pomoc. Niekedy totiž tieto stavy môžu súvisieť s popôrodnými depresiami, ktoré sa z času na čas u mamičiek vyskytujú a ony s nimi nevedia poradiť samy.

Matka a dieťa - šestonedelie

 

Všetko zvládnete

Ak máte pred sebou šestonedelie alebo ho práve prežívate a zdá sa vám, že ho nezvládate, nebojte sa. Verte, milé maminy, že aj keď sa zdá, že je toto obdobie namáhavé, zvládnete ho. Postupne si s dieťatkom nájdete spoločný režim, všetko bude onedlho v najlepšom poriadku a vy si budete toto pekné obdobie s bábätkom užívať naplno.

Obrázky: Pexels.com

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.