Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

PR

Kvalitné slnečné okuliare pre deti – ako ich vybrať?

Mamičky a oteckovia, zastavte sa na chvíľu a zbystrite pozornosť. Ako často sa zamýšľate nad očami svojho dieťatka? Ak má menej ako osem rokov, jeho oči sa ešte stále vyvíjajú. Posvieťme si bližšie na dôležitý spôsob ako ochrániť oči dieťatka.

 

Ako ochrániť oči dieťatka

Škodlivé UVA a UVB žiarenie dokáže poškodiť aj oko dospelého človeka. O to viac je dôležité chrániť oči detí, ktoré stále prebiehajú vývojom a preto hovoríme, že sa nachádzajú v kritickom štádiu vývinu. Teda v takom, keď aj jednoduchý odraz slnečných lúčov na vodnej hladine môže spôsobiť nepríjemnosti.

Dieťa a slnečné žiarenie

 

Hazardovať so zdravím detičiek nechce nikto z nás, ale presne to robíme, ak dieťaťu v slnečný deň nenasadíme detské slnečné okuliare. Ideálne je kombinovať ich aj s klobúčikom alebo čiapkou so šiltom, nielen kvôli ochrane pre úpalom, ale aj kvôli očkám.

 

Ako vybrať slnečné okuliare pre deti

Na čo myslieť pred kúpou slnečných okuliarov pre deti:

  • Minimálne 90% blokovanie UVA a UVB lúčov – práve to je dôvod, pre ktorý všetci nosíme slnečné okuliare. Pri výbere si dávame pozor na výrobcu, pretože značkové slnečné okuliare majú v tomto prípade výrazne navrch. Lacné okuliare zo supermarketov môžu vyzerať hravo a mať čierne sklá, ale samotná farba nevypovedá o ich schopnosti chrániť detské oči. Siahnite preto po kvalitnejších výrobkoch, ktoré túto ochranu zaručujú a sú kvôli tomu i prísnejšie sledované, napríklad detské slnečné okuliare Ray Ban Junior.
Detské slnečné okuliare Ray Ban
Detské slnečné okuliare Ray Ban
  • Polarizačné sklá – more, jazero, sneh, ale aj obyčajná mláka na ceste – všetky tieto plochy odrážajú svetlo nebezpečným spôsobom. Určite ste to zažili – voľným okom je ťažké, a niekedy až bolestivé, pozerať na vodné plochy a malé fliačiky svetla na nich. Riešenie je jednoduché – siahnite po polarizačných sklách.
Polarizačné slnečné okuliare pre deti
Polarizačné slnečné okuliare pre deti
  • Plastové rámy – sú o niečo príjemnejšie na dotyk ako kovové a zároveň nechladia. Deti si ich obľúbia aj vďaka širokej škále farieb, pretože u mladých nositeľov často vyhráva žiarivá ružová, modrá, zelená či žltá.
  • Ohybné straničky – straničky by sa mali dať ohýbať smerom von, nielen dovnútra ako je to pri skladaní okuliarov. Je to jednak preto, že deti nám doslova rastú pred očami a preto je pohodlnejšie nosiť okuliare, ktoré sa im prispôsobia, ale aj preto, že s nimi nezaobchádzajú opatrne, ako dospelí. Preto ohybné straničky fungujú ako prevencia ich zlomenia (hoci pri nasadzovaní a skladaní okuliarov samozrejme treba dieťa kontrolovať i keď sú ohybné).
  • Gumička na prichytenie okuliarov okolo hlavy – vďaka nej deťom okuliare nepadajú aj keď sa práve naháňajú alebo inak šantia.
  • Pevné, ale ľahko otvárateľné puzdro – aby vám okuliare vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa o nich starať. Umývajte ich pod prúdom vlažnej vody, čistite iba handričkou na to určenou a vždy ich odkladajte do ich puzdra.

obrázky: pexels.com, sportmoda.sk

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.