Druhé dieťa – ako to zvládnuť bez ujmy?
Rozhodnutie mať druhé dieťa prichádza u niektorých rodičov krátko po prvom dieťatku, iní s ním čakajú, až kým to prvorodené trošku povyrastie. Niektorí rodičia sa k tomuto rozhodnutiu nikdy nedopracujú.
Je to ďalší krok v živote a zodpovednosť. A rovnako i starostlivosť o ďalšieho člena rodiny si vyžaduje ďalšie kolo prebdených nocí a aj veľkú dávku manažérskych schopností. Ako to celé zvládnuť k spokojnosti všetkých?
Kedy je ten správny čas na ďalšie dieťa?
Či mať druhé dieťa krátko po tom prvom alebo s týmto rozhodnutím počkať dlhšie, je len na rozhodnutí rodičov. Niektorí si malý vekový rozdiel medzi deťmi nevedia vynachváliť, pretože keď detičky odrastú, vedia sa spolu zahrať, majú často rovnaké záujmy a aj veľmi dobrý vzájomný vzťah. Dosť náročné je ale obdobie po narodení druhého dieťatka, kedy ešte ani to prvé nie je veľmi samostatné a potrebuje stále veľa starostlivosti a pozornosti.
Hlavne pre mamičky býva prvý rok s rovnako starými detičkami dosť náročný. No postupne sa všetko dostáva do normálu a všetci si nájdu spoločný harmonogram a spôsob, ako to zvládnuť. Pri starších deťoch sa zasa môže vyskytnúť poriadna dávka žiarlivosti, pretože sú zvyknuté na to, že sa dlho všetko „točilo len okolo nich“ a odrazu je tu niekto, kto toto zmenil.
Ako sa pripraviť na druhé dieťa?
Ak po dieťatku túžite, nepotrebujete sa naň nejako špeciálne pripravovať. Jednoducho viete, že sa oň dokážete postarať a tešíte sa naň rovnako, ako ste sa tešili aj na svojho prvorodeného drobca. Práve kvôli nemu by ste sa mali pripraviť na to, že to môže byť hlavne zo začiatku dosť náročné. Vaše prvé dieťa bolo totiž doposiaľ zvyknuté na to, že ste všetku pozornosť venovali iba jemu, čo sa s príchodom bábätka, pochopiteľne, čiastočne zmení.
Druhé dieťa a starší súrodenec
Preto by ste na príchod nového člena rodiny mali pripraviť hlavne jeho staršieho súrodenca. Či už ide o menšie alebo väčšie dieťa, to, že do rodiny pribudne niekto nový, kto si bude na vás ako rodičov tiež robiť nároky, bude pre staršieho súrodenca veľmi veľkou zmenou. A práve preto je dôležité, aby si „budoval vzťah“ so svojím súrodencom ešte pred jeho príchodom na svet.
Nechajte ho, aby sa s ním rozprával, nechajte ho pohladkať ho či zaspievať mu. Ak si čo najskôr uvedomí, že v maminom rastúcom brušku je živý človiečik, ktorý bude čoskoro spolu s vami doma, dáte mu tak oveľa viac času na to, aby si na to zvykol a po narodení ho aj s láskou prijal.
Aj po príchode domov môžete utužovať súrodenecký vzťah, ak dovolíte staršiemu dieťatku pomáhať vám so starostlivosťou o mladšieho súrodenca. Aj malé deti dokážu priniesť cumlík či podať plienku a pri týchto a podobných činnostiach sa budú cítiť veľmi užitočné a dôležité.
Pre vaše staršie dieťa je tiež veľmi dôležité, aby ste si počas dňa našli vždy aspoň zopár chvíľ, ktoré budete venovať len jemu. Potrebuje totiž vidieť a cítiť, že aj napriek tomu, že už nie je jediným miláčikom v rodine, vo vzťahu k nemu sa u vás nič nezmenilo a vy ho ľúbite rovnako, ako pred tým.
Najdôležitejšie je venovať im dostatok lásky a času
Ako rodičia viete pre svoje deti urobiť veľa. To, čo je pre ne ale najdôležitejšie, je venovať im dostatok lásky a spoločne prežitého času. A aj keď sa vám možno bude niekedy zdať, že to s deťmi jednoducho nezvládate, určite tento pocit rýchlo pominie a vy si ich blízkosť budete zasa užívať naplno.
obrázky: pexels.com