Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Materstvo

Návštevy v šestonedelí

Príchod nového človiečika do rodiny je veľkou udalosťou, z ktorej sa nepochybne všetci tešia. Nielen rodičia, ale aj blízka i vzdialená rodina. Všetci sa chcú čo najskôr zoznámiť s malým drobčekom. Nie vždy je na to ale tá správna chvíľa.

 

Začína sa nová etapa

Narodenie dieťatka znamená veľkú zmenu. Najviac si ju určite uvedomuje mama, ktorá je s dieťatkom nepretržite. Zvykajú si jeden na druhého, nachádzajú spoločný režim, aby všetko fungovalo pre spokojnosť oboch.

Rovnako veľká zmena je to aj pre novopečeného ocka, a aj ďalších členov rodiny, ktorá sa rozrástla. Ak má dieťatko starších súrodencov, aj tí si musia zvyknúť na príchod nového člena rodiny. Všetko sa točí okolo neho a celý chod domácnosti sa mu tak trochu prispôsobuje.

V prvých dňoch si teda rodina naozaj hľadá „spoločnú cestu“, ako to všetko zvládnuť, preto je najlepšie, ak je im dovolené nájsť si ju v pohode, pokoji a bez zbytočného rušenia.

Kočíkovanie - matka v šestonedelí

 

Každý chce dieťatko vidieť

V minulosti bola žena po pôrode a jej dieťa veľmi chránená pred návštevami a spoločnosťou iných ľudí. Boli za tým rôzne povery, ale aj praktické hľadisko, kedy sa myslelo na to, že novopečená mamička potrebuje aj s bábätko svoj pokoj a súkromie.

Dnes sa už povery neriešia a mamy prijímajú návštevy podľa toho, ako sa na to cítia. Ak sú v pohode, cítia sa fit a spoločnosť im urobí dobre, nie je dôvod na to, aby sa návštevám vyhýbali.

Návštevy v šestonedelí

 

Netreba sa báť povedať nie

Ak sa však mama necíti byť pripravená na to, aby návštevy prijímala, netreba sa báť povedať „NIE“. Návšteva totiž môže maminku v šestonedelí dokonale vyčerpať. A to nielen samotná spoločnosť návštevy, ale aj prípadné upratovanie, kedy by sa hodilo aj generálne upratanie po dlhom období tehotenstva. A rovnako vie vyčerpať aj príprava jedla a ďalších drobností. Niektoré maminy sú po pôrode a popri starostlivosti o bábätko skrátka tak vyčerpané, že určite je pre ne návšteva to posledné, po čom túžia.

Nanajvýš nevhodné sú návštevy hlavne v zimnom období, kedy sa vzduchom šíria chrípky či iné vírusové ochorenia, ktorými by sa mohlo aj dieťatko nakaziť. Vtedy by ste sa mali návštevám naozaj vyhnúť.

 

Každá mama vie, čo je pre jej dieťa najlepšie

Spoľahnite sa na svoj zdravý úsudok a materinský cit, milé mamy. Pokiaľ sa na návštevy cítite, pokojne doprajte rodine a priateľom, aby sa prišli z vášho drobčeka potešiť. Ak si to ale neželáte, odložte ich na dobu, kedy to pre vás a vaše dieťatko bude príjemné a vhodné.

Obrázky: Pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.