Aktualizované: 2.2.2023
Narodenie dieťaťa je pre rodičov tou najdôležitejšou udalosťou. Táto radostná udalosť však znamená aj množstvo povinností. Tie súvisia napríklad aj so zaobstaraním výbavičky, pri ktorej dôležité miesto zaujíma aj výber vhodného kočíka. Na trhu existuje množstvo modelov, lacnejšie i super drahé. Ako si vybrať pre seba ten najlepší pre rok 2023? Povieme si o tom v našom článku.
Čo treba zvažovať ako prvé?
Najdôležitejšie je zvážiť prostredie, v ktorom vaša rodinka žije. Iné potreby majú rodičia na dedine a iné zase v meste. Do terénu sa napríklad hodí odolnejší kočík, ktorý vďaka odpruženiu bude pre dieťa pohodlnejší. Ideálne sú tiež veľké nafukovacie kolieska. Naproti tomu v meste, kde je zvýšená potreba jednoduchej ovládateľnosti kočíka, je najlepšie zvoliť kolieska otočné o 360°.
Na trhu je tiež možnosť výberu kočíka v trojkolesovom prevedení. Aj táto voľba sa odvíja od prostredia kde žijeme. S trojkolkami sa totiž lepšie manipuluje, avšak do terénu sa už veľmi nehodia. Rovnako ak často cestujete automobilom, je lepší ľahší kočík s možnosťou jednoduchého rozloženia a opätovného zloženia.
Prirodzene, dôležité je aj pohodlie a bezpečnosť. V tomto smere je nutné skontrolovať najmä kvalitu bŕzd. Stačí, ak kočík umiestnite na naklonenú rovinu a zabrzdíte. Nezabudnite vyberať kočík s dostatočne priestrannou hlbokou korbou. Dieťa sa v nej cíti pohodlne a tiež z nej rýchlo nevyrastie.
Pre prenášanie najmenších bábätiek alebo spiacich detí je veľmi praktické, ak sa dá korba ľahko uvoľniť z podvozku. Vhodnou alternatívou je i vyberateľná vnútorná taška, ktorá je vo vnútri korby. Pamätajte aj na možnosť polohovania rukoväte, ktorá je užitočná najmä v prípade zlého počasia.
Na krátky nákup alebo pre návštevu u lekára je praktické, ak si môžete nasadiť autosedačku na podvozok. V tomto smere je teda ideálny kočík kombinovaný. Prirodzene, dajte prednosť takému modelu, u ktorého je možné všetky časti poťahu odopnúť a vyprať.
Tip
Nezabudnite si premyslieť farbu tak, aby vám ladila s ostatnou výbavou. Dôležitá je aj veľkosť úložného priestoru pod kočíkom, ktorá sa u jednotlivých modelov veľmi líši. Pri väčších nákupoch väčší priestor oceníte.
Aké typy kočíkov poznáme?
Vo všeobecnosti existujú nasledovné typy kočíkov:
- Hlboký kočík – určený pre novorodencov a deti do približne 8 mesiacov veku. Je charakteristický pevnou konštrukciou vaničky, ktorá poskytuje bábätku dostatok pohodlia. Nevýhodou je, že je pomerne neskladný, ťažký a využíva sa pomerne krátko.
- Športový kočík – pre deti od 6 mesiacov. Je o niečo ľahší a skladnejší ako hlboký kočík. Najdôležitejšie pri jeho výbere je dbať na to, aby sa dal jednoducho ovládať. Ideálne je vyberať si športový kočík s polohovateľnou opierkou chrbta aj opierky pod nohami. Hodí sa i na prechádzky do terénu.
- Golfový kočík – ide vlastne o menší a skladací športový kočík. Slúži pre sediace deti a na ich prepravu na kratšie vzdialenosti. Výhodou je, že je ľahký a jednoducho sa skladá či rozkladá (ideálne jednou rukou). Hodí sa preto napríklad do dopravných prostriedkov. Na dlhé cesty však nie je veľmi praktický.
- Kombinovaný kočík – najčastejšia voľba pre čerstvých rodičov. Nazýva sa aj trojkombinácia, pretože je ho možné upraviť na hlboký i športový kočík. Rovnako obsahuje aj autosedačkou pre novorodencov. Pri jeho výbere je najdôležitejšie dbať na kvalitný podvozok a pevnú konštrukciu.
Dôležité vlastnosti kočíkov
Pamätajte, že okrem už zmieneného účelu použitia v závislosti na životnom štýle, treba pri výbere zvážiť aj vlastnosti kočíka. Z nich najdôležitejšie sú nasledovné:
- Hmotnosť – hmotnosť kočíka by vám nemala brániť ovládaniu kočíka. Prirodzene, čím menšia hmotnosť, tým lepšie. Najmä ak často cestujete s MHD.
- Nosnosť a veľkosť– nosnosť udáva, do koľko kg v ňom môžete dieťa voziť. Pri výbere veľkosti nezabudnite zohľadniť aj fusak na zimu.
- Výška – vyberajte aj vzhľadom na výšku otecka. Vhodnejšie sú kočíky s nastaviteľnou výškou rukoväte.
- Typ a priemer kolies – zohľadnite najmä terén, kde budete najviac kočík používať. Na mestské cesty vám stačia menšie a tvrdé plastové kolesá. Naopak, do náročnejšieho terénu sú ideálne väčšie a nafukovacie kolesá.
- Podvozok – najdôležitejšie je, aby bol stabilný. Pri hlbokom by malo byť zaručené dobré hojdanie. Myslite aj na kvalitné odpruženie kolies s otáčaním predných koliesok a možnosťou fixácie.
- Polohovateľnosť – pamätajte hlavne na polohovateľnosť opierky (od sedu až po ľah). Bonusom je tiež nastavenie opierky na nohy. Ideálne je vyskúšať si polohovateľnosť už v obchode, aby ste zistili, či vám bude vyhovovať.
- Úložný priestor – čím väčší, tým viac nákupu unesite domov bez toho, aby ste boli ovešaní taškami. Rozumné je tiež zvoliť si taký model, ktorý má priestor pod kočíkom uzatvárateľný. Zároveň by však mal byť medzipriestor v kočíku dostatočne veľký na to, aby vám cezeň bez problémov prepchala taška s nákupom.
- Materiál – populárne sú kočíky s textilným povrchom, ktorých jednotlivé časti sa dajú odnímať a ľahko vyprať. Na trhu však existujú kočíky aj napríklad z eko kože či koženky. Nezabudnite si preveriť UV ochranu farby na látke, aby vám na slnku nevybledla. Prirodzene i to, či ide o nepremokavý materiál.
- Brzda – zadná brzda je samozrejmosťou. Nezabudnite si ale preveriť jej funkčnosť. Niektoré kočíky majú ovládanie aj na konštrukcii. Pokiaľ plánujete s kočíkom vyvíjať aj športovejšie aktivity, tak v tom prípade by váš model mal disponovať i ručnou brzdou.
- Doplnky – záleží len na vás, čo vás osloví a čo budete vzhľadom na svoj životný štýl potrebovať. Populárne sú napríklad striešky s okienkom, prídavné vrecko na plienky, držiak na fľašu, pláštenka, či nánožník. Samozrejmosťou býva sieťka proti hmyzu, slnečník, deka a návleky na kolesá.
Vyberáme pre vás najlepšie kočíky pre deti
Kvalita kočíka v prvom rade závisí od toho, koľko budete ochotní do neho zainvestovať. Čím vyššia cena, tým bude prirodzene kvalita stúpať. Avšak i v lacnejších modeloch je možné nájsť kvalitu.
Kočíky do 300 Eur
1. Joie Litetrax 4 DLX Gray Flannel
Športový kočík navrhnutý a vyrobený pre pohodlnú prepravu dieťaťa. Kočík má nosnosť do 22 kg, jednoručné skladanie s ovládaním na sedáku a tiež výškovo nastaviteľnú rukoväť. Rovnako disponuje odpružením všetkých kolies, praktickou nožnou brzdou, päťbodovými pásmi a na dotyk príjemným materiálom.
Cena: približne 220 Eur.
2. Hauck Pacific 4 Shop’n Drive Set Caviar
Ľahký kočík s otočnými prednými kolesami s aretáciou a veľkými zadnými kolesami. Využijete ho ako v meste, tak aj v náročnejšom teréne. Jeho súčasťou je detské vajíčko Zero Plus 0+, ktoré prirodzene môžete využívať od narodenia bábätka a kombinovať ho pritom s podvozkom.
Cena: približne 300 Eur.
Kočíky do 500 Eur
3. Bebetto Luca PRO 2v1 Flexy Wheels kolesá eko-koža
Elegantný dizajn a kvalitné prevedenie (pre deti do 15 kg). Celý kočík je pritom potiahnutý eko-kožou. Veľkou prednosťou je pevná konštrukcia, na ktorú je možné veľmi ľahko upevniť striedavo hlbokú vaničku, športovú sedačku alebo autosedačku. Medzi doplnkovú výbavu patrí sieťka proti hmyzu, pláštenka, prebaľovacia taška, matrac a nánožníky. Samozrejmosťou je otáčanie predných kolies o 360°. Ideálne do mesta aj do terénu.
Cena: približne 499 Eur.
4. CAM Combi Family 3v1 nenafukovacie gumené kolesá
Pre deti od narodenia do 36 mesiacov. Typovo predstavuje hlboký i skladací športový kočík, prirodzene aj s autosedačkou. Okrem toho v sete nájdete i pláštenku či tašku s prebaľovacím matracom. Je vybavený patentovaným systémom pre jednoduchú a rýchlu montáž sedačky kočíka, gondoly alebo autosedačky. Samozrejmosťou je jednoduchá rukoväť s nastaviteľnou výškou a snímateľný poťah (prateľný na 30 °C).
Cena: približne 369 Eur.
Kočíky do 800 Eur
Kočík zameraný na pohodlie a pohodu dieťaťa za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Disponuje ultraľahkou termoregulačnou vaničkou so strieškou a nánožníkom z vodeodolnej tkaniny. Zároveň sa môžete spoľahnúť na kvalitné brzdy so systémom One-Click™ a určite vás potešia aj bezúdržbové plné kolesá so systémom odpruženia. Kočík sa preto výborne ovláda a zabezpečuje hladkú jazdu i na náročných cestách. Kombináciu 2v1 tvorí podvozok, sedák, vanička a prebaľovacia taška.
Cena: približne od 750 do 860 Eur.
6. ABC Design Salsa 4 Air nature Fashion
Extrémne pevný, ľahký a kompaktný kočík s nosnosťou až do 22 kg. Disponuje pohodlnou a priestrannou polohovateľnou korbičkou a otočnou športovou nadstavbou. Dokonca si ju môžete nastaviť do polohy úplne poležiačky pre batoľatá. Výhodou sú tiež predné otočné kolesá s guličkovými ložiskami, integrované odpruženie a veľké nafukovacie pneumatiky.
Cena: približne od 740 do 800 Eur.
Kočíky nad 800 Eur
7. Hartan Racer GTX bellybutton Brake Trigon-Felge
Ideálny kočík do každého terénu, ktorý zaujme aj na pohľad svojou peknou ergonomickou nadstavbou. Samozrejmosťou je polohovateľná korbička (aj na ležato). Pneumatiky disponujú vzduchovou komorou Solight Ecco a ráfiky, čo zaručuje plynulý pohyb aj v náročnom teréne. Vo výbave je aj ručná brzda.
Cena: približne 1 166 Eur.
8. Bugaboo Kombinovaný Fox3 Mineral Complet Black/Washed Black
Kočík kombinuje prvotriedny a inovatívny dizajn s pokročilou ergonómiou. Výsledkom toho je napríklad to, že ho môžete manévrovať jediným stlačením prsta. Určite oceníte aj vetracie otvory na vaničke, ktoré pre vaše bábätko zabezpečujú optimálne prúdenie vzduchu. Všetky štyri kolesá sú pochopiteľne odpružené. Max. nastaviteľná výška riadidiel je od 88 cm do 108 cm . Kočík obsahuje aj bohatú doplnkovú výbavu.
Cena: približne 1 379 Eur.
obrázky: heureka.sk, freepik.com