Je veľa rodičov, ktorí spanie s deťmi v jednej posteli absolútne vylučujú a nepripadá u nich do úvahy. Iní si zasa toto nevedia vynachváliť. Kde je ta správna hranica a je spoločné spanie rodičov s bábätkom pre dieťa prospešné, či naopak?
Bábätko blízkosť rodičov potrebuje
Prvým, a aj najčastejším argumentom, kvôli ktorému rodičia spoločné spanie s deťmi odmietajú, je práve to, aby si na to deti nezvykli. Podľa niektorých totiž to, že si necháte bábätko pri sebe v posteli aj počas noci, je príčinou toho, že ho neskôr, keď vyrastie, neviete z tej postele dostať. Nie je to ale úplne tak.
Dieťa jednoducho blízkosť rodičov potrebuje a to je fakt. To, že si my, rodičia, častokrát hľadáme množstvo výhovoriek, pretože nechceme prísť o vlastné pohodlie, je ale druhá stránka veci.
Ak je dieťatko od narodenia zvyknuté spať vo svojej postieľke a je tam spokojné, treba mu zanechať jeho pohodlie. Ak ale máte bábätko, ktoré si vyžaduje vašu blízkosť a potrebuje vás mať pri sebe, prečo mu to nedopriať? Je isté, že v určitom veku sa dieťa samo rozhodne, že chce spať vo svojej posteli a mať svoje pohodlie. A určite to príde vtedy, keď na to bude pripravené.
Vedci spoločné spanie rodičov s deťmi podporujú
Určite aj vy chcete, aby všetko pre bábätko bolo dokonalé, dieťatko sa cítilo čo najlepšie a vy ste sa cítili, že to najlepšie ste mu ponúkli. V tom prípade nepočúvajte všeobecné rady, ale spoľahnite sa na odborníkov. Podľa vedeckých výskumov je totiž blízkosť rodičov, hlavne mamy, pre bábätko veľmi dôležité. Dieťa po pôrode prekonáva množstvo zmien, ktoré sa mu oveľa jednoduchšie prekonávajú, ak cíti jej blízkosť. Pozná jej hlas, tlkot srdca, vôňu, a to všetko má pre neho upokojujúce účinky.
Ak mu to chýba, v krvi sa mu tvorí oveľa viac stresových hormónov, ktoré nepriaznivo pôsobia na jeho nervový systém a srdiečko. Najlepšie a najpokojnejšie sa novorodencom spí na matkinej hrudi, ktorá je pre nich tým najpríjemnejším a najznámejším prostredím. Tento spôsob spania je údajne aj veľmi účinný ako prevencia pred obávaným syndrómom náhleho úmrtia novorodenca.
Pohodlie pre dojčiace matky
Mnohé dojčiace mamičky, ktoré kŕmia svoje deti viackrát počas noci si spoločné spanie s deťmi veľmi pochvaľujú, pretože je pre ne veľmi pohodlné, keď nemusia v noci neustále vstávať a prekladať bábätko z postieľky k sebe a späť.
Deti sú sebavedomejšie vďaka spoločnému spaniu
Podľa odborníkov je pre deti do troch rokov spanie s rodičmi úplne prirodzené a má to veľmi dobrý vplyv aj na ich ďalší vývoj. Výskumy totiž ukázali, že tieto deti sú oveľa sebavedomejšie a sebaistejšie, a to len preto, že počas spoločného spania s rodičmi sa cítili byť v bezpečí a milované.
To, ako sa rodičia rozhodnú, je len na nich. Dôležité je, aby ste si svoje deti a ich blízkosť užívali čo možno najviac a aby ste boli spokojní vy aj vaše ratolesti.
obrázky: pexels.com