Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

Deti

Koľko priemerne by mali spať deti v rôznom veku

Spánok a najmä jeho nedostatok je pre rodičov jednou z hlavných tém. S príchodom dieťaťa do rodiny sa mení spánkový režim všetkých členov domácnosti, ale to nie je všetko. Deti rastú a ich potreby sú každú chvíľu iné. Pozreli sme sa na to, aká by mala byť dĺžka spánku u novorodencov a bábätok, batoľat, predškolákov, školákov aj teenagerov.

 

 

Bábätká potrebujú veľa spánku, keďže sa nachádzajú v kritickom štádiu svojho vývinu. Staršie deti bez kvalitného spánku nezvládajú rôzne povinnosti, či už v škole alebo mimo nej. Koľko by malo vaše dieťa spať a na čo si dávať pozor?

 

Novorodenec

Obdobie šestonedelia

 

Novorodenci by mali z 24 hodín prespať približne 16 – 17 hodín. Niektorí spia až 18 – 19 hodín a je to tak úplne v poriadku. Dôležité je, aby sa bábätko budilo každé 3 hodiny na kŕmenie. Pokiaľ spia dlhšie ako 4 hodiny vkuse, je potrebné ich na kŕmenie zobudiť. V tomto veku by mali spať na chrbátiku, nikdy nie na bruchu ani naboku. Pri spánku im pomáha zabalenie do prikrývky, ktorá tesne obopína ich telíčko.

 

Bábätko od 1 do 5 mesiacov

Približne po mesiaci sa spánok v noci môže predĺžiť na 5 až 6 hodín. Keďže deti v tomto veku začínajú byť čulejšie, všímajú si svoje prostredie, zlepšuje sa im zrak a majú viac energie, počas dňa bdejú dlhšie. Do troch mesiacov by však mali stále spať približne 15 – 16 hodín. Ich spánok by sa mal skladať z dlhšieho nočného spánku a troch niekoľkohodinových spánkov počas dňa.

 

Bábätko od 6 do 12 mesiacov

Klasická postieľka

 

Hlavnou zmenou počas týchto mesiacov je tvorba návykov spojených so spánkom. Vytvára sa u nich určitý režim spánku a bdenia, ktorý však môžu narúšať rôzne zmeny – napríklad obdobia rýchlejšieho rastu, rast zúbkov alebo ochorenia typické pre tento vek. Potreba spánku je individuálna, pohybuje sa od 12 do 16 hodín denne. Denný spánok by mal trvať vždy 3-4 hodiny a nočný spánok sa stále pohybuje okolo 5 hodín. Samozrejme, môže byť prerušovaný kŕmením.

 

Batoľa

 

Vo veku od 1 do 3 rokov potrebujú deti 11 – 14 hodín spánku denne. Približne okolo roku a pol sa spánok cez deň rozdelí len do dvoch intervalov trvajúcich približne 2 hodiny dopoludnia a 2 hodiny poobede. V noci postupne spia bez prerušovania kvôli kŕmeniu. Stále je vhodné, aby spávali v postieľke s ohrádkou, pretože sa zvyknú prevracať a hrozí, že z postele vypadnú.

 

Predškoláci

Deti vo veku od 3 do 6 rokov začínajú mať problémy so spánkom – buď sa snažia odďaľovať zaspávanie večer, alebo odmietajú spánok počas dňa. Niekedy odmietajú jedno aj druhé. Dôležité je skôlkárov motivovať ich k spánku, napríklad tak, že im do izby dáte domčekovú posteľ. Vytvoríte tak kútik určený na oddych, ktorý si obľúbia. V tomto veku sa objavuje aj časté prebúdzanie počas noci – buď kvôli nepohodliu, alebo kvôli nočným morám a desom, preto je prirodzené, že občas chcú spať v posteli spolu s rodičmi. Celkovo by mali počas dňa spať 10 – 13 hodín.

 

Školáci na prvom stupni

Dĺžka spánku detí

 

Školáci často vynechávajú popoludňajší spánok a spia iba počas noci. Celkovo by malo ísť o 9 – 10 hodín spánku denne. Keďže školský režim je prísnejší, ako navštevovanie škôlky, je potrebné dodržiavať rovnaký čas ukladania sa do postele aj ranného vstávania. Popoludňajšie zdriemnutie je síce stále vhodné, ale najdôležitejší je spánok od 20:00 do 24:00, kedy dochádza k najvýraznejšej regenerácii všetkých buniek. Aby dieťa pokojne spalo, je vhodné v tomto veku investovať do drevenej postele z masívu, pretože potrebujú na spánok viac priestoru a pohodlia.

 

Teenageri

Deti od 13 rokov potrebujú 8 – 10 hodín spánku denne. Popoludňajší spánok je skôr výnimkou. V tomto veku je najdôležitejšie vyhýbať sa ponocovaniu, ktoré ich paradoxne veľmi láka. Vedie nielen k zhoršenému sústredeniu a zapamätávaniu v škole, ale aj k narušeniu produkcie hormónov a celého vývinu. Izba musí byť tmavá, chladná a tichá. Nemali by v nej mať videohry alebo televíziu. Hodinu pred spaním by sa už nemali venovať štúdiu ani používať elektroniku. Ak je to možné, nech počúvajú audioknihy, podcasty, čítajú si alebo sa venujú nejakému hobby. To ich správne naladí na zaspávanie.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Pre deti a mamičky. Snaží sa vám priniesť tie najzaujímavejšie informácie o materstve, deťoch, ale aj o zdraví a životnom štýle mamičiek.