Pre deti a mamičky

Magazín pre mamičky a budúce mamičky

MaterstvoVybavenie

Najlepšie monitory dychu 2023

Aktualizované: 2.2.2023
 
Pre rodičov nie je nič cennejšie ako dieťa. A nie je nič krehkejšie ako práve čerstvo narodené bábätko. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) patrí preto k najväčším strašiakom čerstvých rodičov. Z tohto dôvodu sú neoceniteľnou pomôckou monitory dychu, ktoré dávajú rodičom pocit bezpečia. Ako si medzi nimi vybrať to najlepšie pre vaše bábätko si povieme v našom článku.

 

 

Monitor dychu bábätka – pocit bezpečia pre rodičov

Ako monitor dychu pomáha? Predovšetkým tým, že sleduje respiračnú aktivitu bábätka. Ide tak o akéhosi technologického strážcu dychu dieťaťa, ktorý vydá hlasný zvukový alarm vtedy, keď sa s dychom dieťaťa niečo deje.

Monitor dychu si však netreba zamieňať s elektronickou opatrovateľkou, ktorá dokáže snímať vydávané zvuky a obraz. Monitor dychu iba kontroluje pohyb bruška a hrudníka počas nádychu.

Pochopiteľne, prístroj by preto mali používať najmä rodičia s predčasne narodenými bábätkami a v prípade ich dychových či srdcových vrodených problémoch. Avšak pamätajte, že život dokáže monitor dychu zachrániť aj zdravému bábätku. O syndróme náhleho úmrtia dojčaťa sa totiž nevie veľa, pričom samozrejme môže postihnúť aj zdravé bábätko.

Prirodzene ale, monitor dychu SIDS nezabráni. Veľmi dôležité však je, že vás dokáže včas upozorniť, že vaše dieťa je v ohrození. Získate tým cenný čas na poskytnutie zdravotnej pomoci.

Tip

V prípade varovného signálu a po vylúčení falošného poplachu, sa odporúča okamžite vytočiť číslo 155. Kým príde záchranná zdravotná služba treba začať s resuscitáciou. Monitory dychu môžete využiť aj pri väčších deťoch, ktoré sú napríklad po úraze hlavy alebo po očkovaní.

 

Aké poznáme typy monitorov dychu pre bábätká?

Na trhu prirodzene existujú viaceré typy monitorov dychu. Vo všeobecnosti ich rozdeľujeme na doskové (umiestňujú sa pod matrac do postieľky), a plienkové monitory (pripínajú sa na plienku tak, aby sa dotýkali bruška bábätka). Ďalej poznáme i kombinované monitory dychu. Tie už sa nápadne podobajú na elektronickú opatrovateľku.

 

Doskový monitor dychu

Predstavuje najrozšírenejší typ monitora dychu. A to hlavne z dôvodu, že ho používajú aj v nemocniciach. Vkladá sa do postieľky (pod matrac) a preto nedochádza ku kontaktu s dieťaťom. Bábätko má tak voľnosť v pohybe, pričom monitor ho nijako neobmedzuje.

Skladá sa z vyhodnocovacej jednotky a snímacej podložky (vkladá sa pod matrac). Niektoré modely dokonca v balení obsahujú dve snímacie podložky. Avšak v súvislosti s monitorom dychu pre dvojičky dáva výrobca do balenia dve až štyri snímacie podložky. Prirodzene, v parametroch výrobku by mala byť vždy uvedená informácia o tom, aký hrubý môže byť matrac, aby prístroj správne fungoval.

V prípade, že monitor nezaznamená žiaden pohyb (nádych), alebo dôjde k nepravidelnostiam v dýchaní, spustí sa zvukový alarm. Dokonca niektoré modely vás upozornia aj prostredníctvom svetelnej signalizácie.

Výhody a nevýhody

  • nepretržité monitorovanie,
  • ak použijete dve podložky do postele, tak môžete monitorovať dve deti,
  • menej kompaktné,
  • podložka je s jednotkou spojená šnúrou,
  • ťažšie sa prenáša.

Monitor dychu na plienku

Plienkový monitor poskytuje rodičom väčšiu slobodu pri prenášaní bábätka. Je preto ideálny najmä pre cestovanie ako mobilný monitor. Bábätku sa pripína pomocou klipu na plienku. Dôležité je ho umiestniť z prednej strany tak, aby sa dotýkal bruška. Flexibilný senzor následne začne snímať pohyby a zaznamenávať pohyby bruška. Na druhú stranu ale môže bábätko trochu obmedzovať pri pohybe.

Plienkové monitory, v porovnaní s doskovými, tiež zvyčajne disponujú vibračnou funkciou. Aktivuje sa len vtedy, keď prístroj zistí nepravidelné dýchanie alebo zástavu dýchania. Prirodzene, okrem toho tu je i hlásenie zvukovým signálom.

Pamätajte, že pokiaľ pôjdete s kočíkom alebo bábätko budete viesť v aute, tak monitor dychu na plienku bude menej spoľahlivý – bude zaznamenávať aj pohyby vozidla.

Výhody a nevýhody

  • kompaktné a bez káblov,
  • ideálne na cestovanie,
  • zvýšená pravdepodobnosť falošných poplachov,
  • vyššia cena.

Kombinovaný monitor dychu

Predstavuje monitor s elektronickou opatrovateľkou. Okrem pohybu a dychu bábätka totiž tento typ monitora dychu dokáže pomocou vysielačky prenášať aj zvuk a video. Ich hlavnou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Na druhú stranu ale predstavuje luxusný pocit bezpečia, pretože takto budete mať svoje dieťa stále pod dohľadom.

 

Dôležité parametre a funkcie

Prirodzene, podobne ako je tomu aj pri iných veciach, aj pred kúpou monitora dychu si treba najskôr zvážiť účel používania. Od toho sa následne odvíja to, či si vyberiete klasický doskový monitor alebo monitor na plienku. Ten druhý vám dáva väčšiu slobodu čo sa týka cestovania, avšak ten prvý je zase spoľahlivejší (mal by byť certifikovaný ako zdravotná pomôcka).

Medzi dôležité parametre a funkcie, ktoré treba ešte zvážiť, patria nasledovné:

  • Počet podložiek v balení – čím viac tým lepšie. Dôležité je skontrolovať aj ich rozmer. Ak totiž dieťa vyrastie, budete potrebovať väčšiu. Viac podložiek vám tiež dovolia pohodlnejšie prenášanie bábätka.
  • Certifikácia – spoľahlivý doskový monitor dychu musí mať certifikáciu a byť tým kvalifikovaný ako zdravotná pomôcka. Prístroju bez zdravotnej certifikácie sa radšej vyhnite.
  • Hlasitosť zvukového alarmu – základnou funkciou každého monitora dychu je akustický alarm, ktorý upozorňuje na akékoľvek odchýlky dýchania bábätka. Dajte si pozor, aby bol alarm dostatočne hlasný, aby ste ho počuli aj počas spánku a v prípade potreby vás zobudil.
  • Doba spustenia alarmu – niektoré monitory dychu ho majú prednastavený (po koľkých sekundách nečinnosti dychu sa alarm spustí). Iné zase umožňujú manuálne nastavenie podľa aktuálnych potrieb rodičov.
  • Vizuálna kontrolka – vďaka tomuto sú rodičia upozornení nielen zvukovým, ale i svetelným signálom. Väčšinou ak kontrolka bliká, dych bábätka je v poriadku a keď svieti, niečo sa deje.
  • Spôsob napájania – kvôli bezpečnosti bábätka sa prístroj väčšinou napája pomocou tužkových alkalických batérií typu AA 1,5 V. Ak pripojíte viac podložiek, budete potrebovať štyri batérie. Na jednu vám stačia dve. Ideálne je, ak monitor dychu disponuje kontrolkou stavu batérií.
  • Spôsob prepojenia – najčastejšie sa používa klasické pomocou kábla. Pri výbere si odsledujte, aká dĺžka kábla je v balení a či dosiahne tam, kam potrebujete. Modernejšie prístroje majú bezdrôtové prepojenie prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth.
  • Vibrácie – týka sa iba plienkových monitorov dychu. Spustia sa vtedy, keď prístroj nezaznamená žiaden brušný pohyb. Vďaka nim sa bábätko preberie z hlbokého spánku a zároveň sa nadýchne.

Vedeli ste, že…

… falošné poplachy bývajú väčšinou spôsobené nesprávnym používaním, no môže sa za nimi môže skrývať aj skutočné spánkové apnoe?

 

Vyberáme najlepšie monitory dychu na trhu

Pokiaľ ste si ešte stále na základe uvedených informácií o monitoroch dychu nedokázali vybrať vhodný model, pripravili sme pre vás zopár konkrétnych tipov pre rok 2023.


1. Baby Control BC-220 Digital

Monitory dychu - recenzie

Tento typ monitora dychu ponúka ideálne riešenie pre rodičov s dvojčatami. Pre každé dieťa je tu k dispozícii jedna senzorová podložka. Rozmerovo (300 x 500 mm) ide o riešenie dostačujúce do jedného roku veku detí. Pokiaľ by bolo neskôr potrebné viac senzorových podložiek, je možné aj dodatočné rozšírenie.

Prirodzene, ide o klinicky testovanú zdravotnícku pomôcku s certifikátom CE 1011, pričom výrobok spĺňa všetky európske požiadavky na bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť. V prípade, ak bábätko neleží presne na senzorovej podložke, tak prístroj dokáže detekovať aj dýchacie pohyby prichádzajúce z bočnej strany. Preto sa nemusíte obávať nedostatočného snímania.

Cena: približne 153 Eur.

Viac informácií ˃˃


2. HiSense Babysense 2 Pro

Monitory dychu - recenzie

Aj v tomto prípade nájdete v balení dve senzorové podložky. Monitor dychu vás tiež prekvapí minimalistickou kontrolnou jednotkou. Čo sa týka napájania, prevádzka funguje na 4 AA batérie. Oceníte hlasnú akustickú signalizáciu (85 dB na vzdialenosť 1 m), pričom prístroj dokonca disponuje aj signalizáciou optickou.

Obsluha nie je náročná, všetko sa dá riadiť jedným tlačidlom. Prirodzene, prístroj je atestovaný ako zdravotná pomôcka triedy bezpečnosti IIb.

Cena: približne 150 Eur.

Viac informácií ˃˃


3. Jablotron Nanny BM02

Monitory dychu - recenzie

Ide o certifikovanú zdravotnú pomôcku, ktorá monitoruje pohyby a dýchanie bábätka od 2 do 15 kilogramov telesnej hmotnosti. Snímacia podložka je vyrobená z kvalitného odolného plastu – zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Balenie okrem snímacej podložky a vyhodnocovacej jednotky obsahuje aj resuscitačný návod, hygienické utierky, plastovú úchytku na stenu a veselé samolepky.

Určite oceníte, že v prípade slabých batérií sa na prístroji rozsvieti kontrolka, ktorá vás včas upozorní na potrebu výmeny. Ďalšia kontrolka (zelená) vám zase krátkym bliknutím potvrdí nádych bábätka. Tretia (červená kontrolka) bliká v prípade, ak sa dychová frekvencia bábätka zníži pod 8 nádychov za minútu. V takom prípade prichádza na rad aj hlasný akustický signál.

Cena: približne od 92 do 100 Eur.

Viac informácií ˃˃


4. Angelcare AC027

Monitory dychu - recenzie

Bezdrôtová snímacia podložka (rozmer 16 x 16 cm) pre detekciu pohybu tohto modelu monitora dychu disponuje technológiou SensAsure™, pričom dokáže snímať aj jemné pohyby počas spánku bábätka.

Výhodou tohto modelu je, že dokáže fungovať so všetkými ostatnými značkami audio monitorov. To znamená, že ak už vlastníte inú značku monitoru, ale chcete pridať sledovanie pohybu pre väčší pokoj, tak nie je žiaden problém. Citlivosť snímača pohybu si pritom môžete nastaviť. Prístroj disponuje aj alarmom vybitej batérie.

Cena: približne od 75 do 95 Eur.

Viac informácií ˃˃

obrázky: heureka.sk, freepik.com


 

Špeciál

Špeciálny obsah na Predetiamamicky.sk